Jak se laik učil pálit v peci na dřevo se žároměrkami

M. Randová   (25.6.2012)
Autor: Janette Jerie

Tak a je to tady. Po prvním výpalu, kdy mne vypekl pyrometr, jsem se rozhodla, že půjdu do dalšího výpalu bez něj a použiju žároměrky. Když jsme stavěli pec, tak jsem řekla, že bez pyrometru nebudu nikdy pálit, ale jak to tak chodí, odříkaného chleba největší krajíc.

Další věc, s kterou se potýkám, je nesourodost keramiky, kterou potřebuji vypálit. Ráda dělám věci větších rozměrů do zahrady, ale i čajové misky. To v kombinaci s nedostatkem desek do pece (stále jsem neměla čas a prostředky je dokoupit) a s neznalostí jak správně naložit pec, dává prostor pro netušené varianty výsledků. Zvlášť, pokud se ještě rozhodnete experimentovat s glazurami. Když však máte to štěstí, a máte přítele na telefonu (Mirka a Petr, KC DOUPĚ), který vám ve chvíli vašeho nejhlubšího zoufalství poradí, tak se není čeho bát. Vysypete sice pár střepů, nad něčím si zaslzíte, ale spousta věcí vás nadchne a hlavně se hodně naučíte.

:

velky_obrazek

Na pár fotkách se pokusím ukázat, jak celé dobrodružství probíhalo a jak dopadlo.

Žároměrky

:
velky_obrazek

U druhého výpalu jsem se rozhodla, že umístím další jednotlivé žároměrky i do jiných míst v peci, než jen u kukru. Chtěla jsem si ověřit, jak mi pec pálí. Vtipně jsem si je však zapomněla popsat, takže příště. Jediné co mohu říct s jistotou je, že lehly všechny.

Umístění kukrů

:

obrazek

:

velky_obrazek

Nakládání

Jak jsem říkala, od čajové misky, po metrové anděly. Profesionál by jistě našel prohřešky, které jsem udělala při nakládání, a které se pak projevily po výpalu. Já do toho šla s nejlepším vědomím a hlavně s tím co jsem měla (pro mne to je pouze koníček po večerech, mám čtyřletého prcka a ještě práci, která mne docela časově vytěžuje). Nutno podotknout, že v jednom výpalu kombinuji jak přežahnutý, glazovaný střep, tak i syrový střep.

:

velky_obrazek

:

velky_obrazek

Výpal

:

velky_obrazek

<:

velky_obrazek

:

velky_obrazek

Tohle je třeba brát s rezervou, potřebovala jsem se dopracovat ke křivce výpalu a spoustu věcí jsem bez zkušeností jen odhadla, ale myslím, že i tak to je částečně vypovídající. Z tabulky i z křivky a koneckonců i z výsledku je patrné, že se někde stala chybička a jedna část pece se nedopálila na požadovanou teplotu a vůbec se chovala nespolečensky. Má-li někdo nápad, proč to tak mohlo být, sem s ním. Odhaduji, že to způsobilo asi naložení, které tak vytvořilo stín a tahle část pece se prostě špatně prohřívala, protože v prvním výpalu zde sice bylo chladněji, ale nemrzlo. Co se týče redukce, tak bude potřeba trochu prodloužit, ale na druhou stranu glazura Tomato Red vyšla v oxidaci nádherně.

:

velky_obrazek

Vykládání a výsledek

Tak ještě pár fotek s výsledkem. Prošla jsem všemi fázemi. Velké nadšení až po lehké zoufalství (oba andělé se odporoučeli, dá se říci, že i stejným způsobem, takže výzva na příště). Mám taky spoustu poznatků, co se týče mého diletantského použití glazur a pokusů s nimi, ale to někdy jindy.

Pokud se bude chtít někdo podělit o své poznatky a případné rady, tak budu ráda. Všem začátečníkům paličům přeju hodně štěstí a hlavně NEBÁT SE a jít do toho!








Artkeramika internetový obchod

diskuze

Jiří  Obrázky - vypálené glazury jsou pěkné...Většina pecí má svá teplejší a chladnější místa, je dobré se s tím naučit žít... počítat s tím už při nakládání,ale to asi dobře víte...Z obrázků je možné jen odhadnout že naložení pece bylo hodně nerovnoměrné, místy volnější, a tak si oheň pravděpodobně našel cestu místy kde měl nejmenší odpor - části pece se tak vyhýbal a ta asi proto zůstala nedopálená.
Naložení pece s takto různě velkými předměty asi bude vždy problém. Mě se pro vyrovnání teplot při podobném naložení podobné pece,s rozdílnými materiály a různě velkými předměty osvědčil pomalejší výpal s delší /několikahodinovou/ prodlevou v závěru výpalu. Ale vždy něco vyjde lépe, a něco ne, pořád se učíme... Odpovědět 26.6. 9.13
macek  Pěkný počin, andělé praskli? byli nepřežahlí?tlustí?. Jinak rozložení teploty je problém i v menší peci a aji v elektrice. Pyrometr je opravdu orientační. Mě na teplotu 1240 lehly všechny žároměrky na 1280. Pro glazury se mi v peci osvědčilo dávat vzorky i do jiných míst pece, dá se tak trošku odtušit, jak kde pálí.( mívám také rozdílné velikosti zboží) Stejně jak jirkovi se mi osvědčuje pomaleji a déle, ale v dřevopeci moc zkušeností nemám. Tak ať to dobře pálí... Odpovědět 28.6. 18.37


Jméno:   Email:  
Kolik je 5+1? (antispam)