Plátovačka

Plátovačka , či válcovací stúl. Toto zařízení se používá hlavně při tvorbě z keramických, hliněných plátú. Tedy hlavně pro techniku lepení. Ale své uplatnění najde i v hrnčířské dílně. Pomocí plátú se dají jednodušeji tvořit dna velkých nádob, nebo při natáčení velkých „obručí“ se taky práce velmi zjednoduší.I při zatáčení do forem se pro ni najde uplatnění.

Na trhu je dnes dostatečný výběr od mnoha výrobcú. Levnější hobby provedení se vyznačuje např. pohonem pomocí řetízku. Takové zařízení má jisté problémy, pokud zpracováváme velké množství hlíny. Při velkém tlaku se totiž řetěz natahuje a má sklon k přeskakování. Problém taky nastává, pokud je řetěz špatně vypnutý, pak se válec příčí. To je zpúsobeno předbíháním jedné strany. Dalším neduhem těchto strojú bývá nastavení válcovacího válce, které mívá větší vúle a tak múže docházet k malým odchylkám v tloušťce plátu. Avšak nastavení tloušťky v jednom bodě je jednodušší a není potřeba neustále kontrolovat posuv. Nastavení ve dvou bodech naopak umožňuje vyválet plát na jadné straně silnější než na druhé. Proto je vždy dúležité rozmyslet jestli koupit stroj, nebo jen stroječek 🙂 Nastavení tloušťky se většinou dá kontrolovat na stupnici. Pozor je však potřeba dát při změně podložky, pokud nepoužíváte všechny stejné. Profi stroje mají i bytelnější stúl, který se rozhodně neprohne, ani při zavalování pevnějších kouskú. Také je dúležité, jak je zabráněno přilepování materiálu. Používal jsem válec olepený kobercem a vyvaloval na podložce také pokryté kobercem, což je zatím nejlepší řešení co jsem viděl. Dalším zpúsobem je podložka z koberce nebo sololitu či jiného savého materiálu. Hmota se pokryje plachetkou z režného plátna a válec zústává čistý. Toto řešení je spíš hobby.Plachetka se totiž musí neustále hlídat. Posouvá se, zavaluje a krčí.Navíc přes ni nevidíte a musíte ji neustále oddělávat. Třeba když kontrolujete bubliny. Ty je dobré propichovat, jehlou, šídlem, vidličkou nebo tak něčím. Nejlépe před každým pojezdem. Většinopu se postupuje tak po 2mm. Profi stroje, které jsou hnány ozubenými koly po hřebeni zvládnou i mnohem větší masu.

Ale zas víc stojí. Snad posledním postřehem je velikost stolu. Musíme si uvědomit, že plát nebude tak velký, jako stúl. Válec se totiž zastaví na každé straně, tak, jak mu dovolí jeho uložení. Takže pracovní plocha je mnohem menší!

Napsat komentář

3 × five =

×
×

Košík