Jedním z faktorů při výběru pece je cena. Asi tím nejdůležitějším. Jenže je potřeba se na otázku podívat komplexněji.Co vlastně ta cena obsahuje?
Dalším údajem jsou náklady na provoz. Kromě samotné spotřeby, je dobré vědět, na co přijde servis. A také, jak je dostupný. Jak jsou dostupné náhradní komponenty a co stojí.
Pokud chcete doporučit servis na pece Rohde, tak na Moravě kontaktujte p. Rampulu z Kunštátu a v Čechách Artik studio. ( Nejen, že prodává a zajišťuje servis k pecím Rohde, ale i Kittec a především Nabertherm. Stejně tak i ke všem zařízením od Shimpa, zakoupených u nás. http://www.keramickepece.cz nebo I www.artkeramika.cz/eshop ) *

Pokud chcete opravovat sami, snad naleznete informace tu.
Samotná výměna:
* Vypneme pec a odpojíme od sítě.
Odejmeme zadní kryt a rozpojíme svorky od spirál.
Vyndáme staré spirály, včetně všech háčků.

Vyčistíme, vysajeme drážky od všech nečistot. /pro volnější roztažnost/


Poopravíme defekty ve vyzdívce.(úplně prasklé cihly se mi osvědčilo kromě lepení, navíc i přišpendlit kanthalem. )

Vložíme nové spirály.
Spojíme svorkami v obslužné skříňce.
Necháme zahřát. / je to lepší pro usazení /
Přichytíme spirálu ke stěnám drážek háčky.
Změříme odpor.
Zaděláme kryt.
Naplníme pec, naprogramujeme vypalovací křivku a vypálíme.
Kde začít?
Nejspíš pořízením samotných spirál.
Existují spirály jako originální náhradní díl od výrobce a existují spirály neoriginální. Riziko neoriginálních spočívá v zachování všech parametrů (které se často těžko dopátrají), naopak láká nižší cena.
A následnou operací.
Při dodržení základních bezpečnostních předpisů je to snadné. Nezapomeňte ale, že se jedná o elektrické zařízení, do kterého, dle předpisů smí zasahovat pouze kvalifikovaná osoba. Aby se nějakému kutilovi něco nestalo, nebo aby se neudělalo více škody, než užitku…..

( rozdíl mezi novou a starou spirálou pozná nejspíš každý.)
No a jaký zvolit spirály?
Ani na to neexistuje jednoznačně jasná odpověď. Spirály pro pec se volí především podle odporu./ohm/ Ten se ovšem liší pro stejně velkou pec v zapojení. Na 220 je to jiný , než na 380 ! Na 220 se vezme větší průměr drátu a spirála se namotá kratší. / na 220 pr.2 dratu delka 1m…..priklad!!!!/ naopak /na 380 průměr drátu 2mm a délka 1,5m…!!! / Na 380 se vezme menší průměr drátu a spirála se namotá delší.
Pro příklad:
Pec 250litrů Rohde S. Při zapojení na 380V se zvolí průměr drátu 1,8 mm a odporu 31 ohmu, přitom má 15 Kw. Při zapojení na 220V se zvolí průměr drátu 2,4 mm a odporu 11 ohmu, přitom má taky 15 Kw.
Rozdíl opticky poznáte při pohledu na stykač. Pakliže z něj vychází 3 dráty, jedete na 220V, jestli 6 drátů, pak jste zapojeni na 380V.
Která, že varianta je lepší? Nevím, jedu na 380V a spirály se většinou chovají jak domino.

Tak si říkám, jestli by nebylo lepší tam dát silnou obruč? Ta by vydržela dýl než spirála?
Řešením by prý bylo, předělat pec na 220V. Spirály by měly víc prostoru a méně by se přehřívaly a tudíž si nelehaly? Ovšem nepřineslo by to zas jiný problémy? Třeba v oblastech s výpadky proudu a slabším vedením? Co na to stykače?
Otázkou ovšem zůstává, jestli by to bylo to pravé? Jak by se to projevilo na stárnutí….? Jestli není lepší ty spirály prostě měnit. Ovšem častým měněním přece trpí vyzdívka? Nebyly by lepší pouzdra na spirály? Je lepší 220 nebo 380?
Navíc pokud se vám přepálí spirála,

dá se jí pomoci svázáním.

Byť se trošku změní vlastnosti i výkon, pec /třeba už naloženou a nedopálenou/ tak rozhodně dopálíte. Ovšem praskání spirál z tenkých drátů je impuls k výměně. Ono svázání sice problém na chviličku vyřeší, ale brzy se narušená spirála rozsype na více místech. Kor u průměru cca 1,5 mm Kanthalu..



No a co vy na to?
Jestli nebude lepší si koupit plynovku? http://www.artkeramika.cz/clanek-805-komorove-pece-vytapene-plynem.html