PAT a MAT okoukli keramické pece Helmuta Rohdeho

 Nevím jak moc ještě dnes platí že jsme národ všeumělů, kutilů a hobbystů. Mnozí se hodněkráte ocitli nejen v kabátu brouka pytlíka či ferdy mravence nebo jiných milých postaviček a tak měli větší možnost porovnat a ocenit hodnoty profesionálních zařízení.

Lukáš Moravec…

Například ve světě dřevopaličů je takové kutilství stále skoro nutné. Krom některých malých „skládaček“ se nedá žádná dřevopec standartně koupit. Proto zbývá nechat si pec postavit na klíč od někoho zkušeného a nebo se do toho pustit sám.
Ale i zde je lepší spolupracovat s nějakým zkušeným mistrem z oboru. I přes nemalý hodinový plat či jiný mzdový tarif se většinou ušetří. Neb málokomu se zadaří na první pokus dosáhnout vysněného úspěchu, nebo jej dokonce i předčít. Někdy, stejně jak s glazurami, ale i mnohou jinou činností se zadaří napoprvé, ale každopádně opakování onoho úspěchu není pravidlem.

Čím se jedná o složitější technologii, tím jsou hobby úspěchy menší.
Mirka Randová ..KC Doupě

Jiří Svačina…http://www.bonsai.cz/index.php…část fotodokumentace

Samozřejmě nechci tvrdit, že jedinou správnou cestou je koupě nového zařízení. Nechci, ale tvrdím, že to není rozhodnutí špatné.

Pokud totiž nekápneme na nějakou extra koupi materiálu ve slevě či výprodeji, či odkupu nějakých přebytků a nadbytků, nemusí být na první nástřel výhodná koupě až tak výhodnou v celkovém pohledu. I když už bych vzal v potaz i tvrzení mé tchýně při vybírání brambor atp., „že práce se nepočítá“. Řekl bych, že práce se počítá a našeho času by jsme si měli vážit a cenit. I přesto, že onou náplní je něco, co nás baví a zajímá. Na konec této pseudofilosofické úvahy bych tu poznamenal, že po naší návštěvě v Dubí, na předváděčce plynové PB pece v osobním provedení pana Helmuta Rohdeho, jsme mohli jen suše konstatovat. Majitel firmy Rohde opravdu ví co se vyrábí v jeho závodě a aji to, jak to funguje.

Pravda malé nedostatky specifik českého trhu, jako jsou jiné typy lahví na PB než v evropě a především německu, jsou jen zanedbatelným detailem. Ostatně k zavedením pecí do provozu, stejně tak jak řešení vhodnosti zařízení pro ten který provoz či dílnu je otázkou smluvních zástupců a prodejců.

Jak v nabídce firmy Rohde, tak i ostatních, které nabízíme v našem e-shopu je mnoho komponentů, které jsme schopni zprostředkovat za ceny výrobců.(Je vhodné nás kontaktovat pro konzultaci, neb mnohé věci nejsou v on-line nabídce.) Takže mají možnost seberealizace nejen tvůrci samotného silikátového zboží, ale i nadšenci co touží po vlastní realizaci technologického strojního parku.

Tedy především co se pecí týče.(Ani všechny modely nejsou standartně on-line, neb stejně naprostá většina pecí se realizuje na zakázku a objednávku. Tedy pokud se jedná o kompletaci z předpřipravených polotovarů. Vyrábí se ale i pece přímo na klíč. To vše ovlivňuje dobu dodání.) Helmut Rohde v akci:

Pokud se ale vrátím k samotným výpalům předváděných PB pecí ze serie TG, musím konstatovat, že šlapaly perfektně. Jak pec na jeden, tak i na dva hořáky. I porovnání pece nové a pece užívané drahně let dopadla velmi dobře.
Na to, že se v peci zkoušely i nové materiály a moc se nevěděla výpalová křivka, vše dopadlo skvěle. Doc. Pavel Jarkovský…

Vladimír Groh a Yasuyo Nishida…

Na závěr bych dle mého názoru tuto problematiku uzavřel tvrzením, že ani moc neušetříme, pokud si pec budeme stavět sami.
Samozřejmě z pohledu absolutní užitné hodnoty, nejen té pořizovací.

Vzorky různých porcelánů z různých pecí k posouzení:

Pro záznamy vypalovacích křivek má Rohde připraven graf:

Další obrázky naleznete na webu Jirky Svačiny: http://www.bonsai.cz/index.php?text=66-dubi-keramicky-workshop-zari-2013

Napsat komentář

two × 5 =

×
×

Košík