Autor: M. Jankuj
Chcete hledat a zkoušek něco nového, originálního a neotřelého… Nápady, návrhy a techniky v knize SMALTOVANÉ ŠPERKY, OZDOBY A DEKORACE nejsou úplně nové a převratné, zdobení nádob smaltováním používali již staří Keltové a dovedli emailérské umění na vrchol uměleckého projevu. Ale je to nejstarší a nejzajímavější zdobná řemeslná technika, tak proč to nezkusit…..
Umělecký /šperkařský/ smalt znali už ve starověku a Číňané, Egypťané i Indové si jím zdobili předměty své potřeby – spony, šperky, rukojeti zbraní. Ale také česká koruna, kalich z doby před r. 1350 nebo kříž Přemysla Otakara II. Jsou zdobeny vedle vzácných kamenů vtaveným smaltem. Staré umělecké smaltýřství se označuje podle výrobních způsobů na vlévaný, ohraničený, průsvitný a malovaný. Zajímavostí ale je, že se na celém světě vyvinul stejný název slovy email a smalt. Původ je pravděpodobně v arabském významu názvu „hladký-lesklý“.
Ale kdo vynalezl technický smalt sloužící k ochraně železných nádob se neví. V historii najdete zprávy z 18.století. Švédský chemik Sven Rinmann provádí mnoho významných zkoušek ohledně ochrany železa smaltováním /1782/. Později si angličan Samuel Sandy Hickling nechává patentovat nový způsob ochrany kovových nádob skelnou vrstvou /1799/. Ale stále ještě není smaltované nádobí běžné v každé domácnosti. Musí se postupem let doladit vlastnosti smaltu, jeho tvrdost, pružnost, tepelná roztažnost, tavitelnost a podobně, než se budou běžně používat jako nejdokonalejší povrchová ochrana kovového povrchu. Je to sklovitý povlak natavený na kov a slouží k jeho ochraně proti korosi,ale také jím určité předměty zdobíme a zpevňujeme.
Na litinových vanách se označuje výrazem porcelánový, protože je jako porcelán bílý a vysoce lesklý. Vzniká sypáním sypkého smaltu na rozžhavený kov.Ještě můžete slyšet o skelném smaltu, který slouží k zdobení skla nebo je to velmi kyselinovzdorný smalt s vlastnostmi jako sklo. Vany se osmaltovávají ve velkých provozech ve vanových a rotačních pecích, v muflových a závěsných tunelových pecích se vypaluje nádobí zdobené pro estetický dojem přes šablony smaltem odlišné barvy, pomocí počítače se vyrábí celé obrazy reklamních smaltovaných cedulí přesně podle výtvarného návrhu a laboratorní zubařské pece slouží pro výtvarníky a šperkaře k pálení smaltovaných dekoračních a uměleckých výrobků.
Smalt je slinuté sklo anorganického původu vzniklé tavením, s vlastnostmi umožňujícími přilnutí k povrchu kovu. Z chemického pohledu není velký rozdíl mezi smaltem, sklem a glazurami na keramiku. V podstatě jsou to skloviny s rozdílnými technologiemi. Co přesně smalt obsahuje není pro nás a naše zájmové šperkařské a ozdobné účely důležité, ale pro zajímavost uvádím seznam surovin pro základní jednoduchý smalt pro slabé plechy do 1 mm určený pro práci ve velkém provozu : Různá procenta surovin jako Borax, Kazivec, Soda, Křemen, Živec, Ledek atd., přidává se určité procento hlíny a smaltářské barvítka. Hlavní součástí je křemen a živec. U různých výrobních smaltů se pak liší roztažnost, tavitelnost, teplota tavení, doba a teplota pálení atd. Ale nelekejte se, pro naše drobné práce zakoupíte smalt, ke kterému budete mít všechny potřebné informace k dispozici a malé odchylky vytvořené různým kovovým podkladem vychytáte zkušenostmi při práci.
Smaltování je totiž obor, kde se do nedávné doby zachovalo nejvíce tajností, protože odborníci neměli ve zvyku svoje zkušenosti předávat dál a nový mladí technici museli stále začínat znovu než si osvojili všechny poznatky. Pokusím se vám velice jednoduchým a laickým způsobem předložit všechny své poznatky tak, abyste měli hned pocit, že vytvořit jakýkoliv šperk či doplněk bude pro vás hračka a ihned se do něho pustili s elánem a radostí . Vaše pracovní kroky povedu stejně jako na výtvarných kurzech, kde se stále přesvědčují, že když dva /a více / dělají totéž není to nikdy totéž. Vaše fantazie a vkus udělají ze stejného šperku, hrníčku nebo obrázku vždy originál a tím se můžete neustále kochat a kdykoliv chlubit. Protože vězte, že i když se podle vás zrovna tento výrobek vůbec, ale vůbec nepovedl a měl být v původním záměru zcela jiný, bude to právě ona nejvíce obdivovaná a chtěná věc na vaší smaltové výstavce. A tak vám nezbude nic jiného, než začít tvrdit, že právě tak jste to chtěli a to byl hlavní umělecký cíl. A pak budete spokojeností zářit a váš smaltovaný výrobek získá punc originality.
Monika Jankůj
Výtvarná dílna MATILDA
Keramika*drátování MO
Z knihy SMALTOVANÉ ŠPERKY, OZDOBY A DEKORACE
http://knihy.cpress.cz/Hobby/Book.asp?ID=1311
Další díly :
2. Barvy pálené v elektr. kuchyň.troubě
3. Práškový smalt pálený na vařiči
4. Smalt v laboratorní peci
5. DOPLŇKY KE ŠPERKůM Z DRÁTU
Knihy, kde najdete alespoň něco málo o smaltech :
Základy technologie smaltování – Ing.Dr.Ant. Novotný – Technicko-vědecké vydavatelství Praha 1951
Příručka pro sklo, užitkovou keramiku a smalt – kolektiv autorů – SNTL Nakladatelství tech. literatury Praha 1974
Abeceda smaltování – Josef Fryš – ROH – PRÁCE Praha 1955
Tvoříme z kovu – Jiří Konvička – Mladá fronta Praha 1980
First steps in enameling – Jinks McGrath – Quintet Publishing Limited 1994