Čajové poohlédnutí – část I. keramika

Autor: Bc. Jakub Maleček, čajový tovaryš hradecký

„Jiný kraj, jiný čaj“

Čaj, kdo by jej neznal, vždyť hned po vodě zaujímá druhé místo mezi nejpitějšími nápoji celého Světa. Pro některé z nás má podobu voňavého tajemství v misce z keramiky nebo porcelánu, pro jiné je nálevovým sáčkem v hrnečku po babičce. Stejně tak dokáže být společníkem ve chvílích samoty, jako při setkání s přáteli. A kolik jen tento nápoj dokáže mít podob a tváří.

Je zřejmě velmi málo těch, kteří vědí, že se ve své domovině, tj. Číně je popíjen více jak tři tisíciletí. Tato skutečnost, jakož i to, že si nakonec dokázal nalézt cestu do všech zemí světa (do Evropy to bylo v roce 1610 holandskou Východoindickou společností) svědčí o kvalitách tohoto nápoje. Je to vskutku tak, čaj i v dnešní době nabízí vše co svým pijákům v dávných dobách. Účinně tiší žízeň, zahání únavu a o jeho zdravotních účincích, zvláště ve vztahu k civilizačním chorobám, probíhají rozličné vědecké studie. Přesto stále největší předností tohoto nápoje je chuťový prožitek, který zvláště u některých sort (tj. druhů) čaje může být skutečně ojedinělý.

Všechny tyto rozmanité chutě a vůně se však nejdříve skrývají v malých lístcích čajovníku (camelia sinensis – čajovníku čínského nebo camelia assamica – čajovníku assámského). Ten je pak sklízen ručně či strojově v rozlehlých údolích nebo malebných horách čínských, indických a jiných zemí (např. Japonsko, Tchaj-wan, Ceylon, Afrika, . . .). V každé z těchto zemí přijal čajovník svoji osobitou podobu, která se následně promítla do způsobu jeho zpracování. Tak můžeme ze šálku ochutnat nejenom čaj zelený ( neoxidovaný; pozn.: oxidace je chemickým procesem, při němž se list čajovníku vystavuje působení vzdušného kyslíku, přičemž v něm dochází ke složitým chemickým změnám, které se projevují především v chuti, vůni a účincích výsledného čaje), ale i čaj modrozelený „Oolong“ (tj. částečněoxidovaný), dále pak čaj černý (plně oxidovaný – v Číně dle barvy nálevu nazývaný jako čaj červený), jako i čaje žluté, bílé a vícekrát fermentované (tj. čaje typu Pu er). Každý z těchto druhů čaje má nejen svůj specifický vzhled, chuť a vůni, ale i způsob přípravy.

A je to právě způsob přípravy, který spolu s kvalitou čaje rozhoduje o celkovém prožitku z tohoto nápoje. V Japonsku se tak můžeme setkat s rituální přípravou čaje nazývanou „Čanoju“ (volně přeloženo „horká voda na čaj“), v Tibetu je zase zvykem čaj stloukat s jačím máslem a solí, v Turecku Vás běžně pozvou na sklenku praženého čaje a chcete – li si dopřát čaj při jízdě vlakem v Číně, musíte při sobě mít nezbytnou zavařovací sklenici, z které pak můžete čaj popíjet na únavných cestách po této rozlehlé zemi. Tedy jak by řekl klasik „Co jiný kraj, to jiný čaj“.

Za vítečnými čaji již nemusíte cestovat do vzdálených a exotických zemí, vždyť je to právě naše republika, která v „čajovém světě“ zaujímá zvláštní postavení. Kdo by ještě před pár lety řekl, že v tak malé zemi, za tak krátký čas vznikne toliko obchůdků zabývajících se tímto nápojem. Dnes již čaj není výsadou několika málo vyvolených, pro které musel překonávat rozbouřená moře či nebezpečné úseky hedvábné stezky, ale vstoupil do našich životů s elegancí sobě vlastní.

Každý z nás se může nechat unášet čajem ať doma nebo v čajovnách, které nám nabízí nejenom šálek čaje, ale i atmosféru vzdálených kultur spojených s tímto nápojem. A právě odtud si můžete odnést do svých domovů kousek exotiky ukryté v čaji.

Proč si tedy nedopřát šálek dobrého čaje každý den, vždyť „Regulérní pití čaje utužuje tělo i ducha“.

Dobrá čajovna Hradec Králové

Napsat komentář

9 − 8 =

×
×

Košík