P099 – transparentní bezolovnatá glazura na keramiku

Autor: p. přispěvatel

Tato glazura má KTR (konstanta teplotní roztažnosti) 55,1/

Nabídku našeho e-shopu jsme doplnili. Rozšířili o transparentní glazuru. Vybrali jsme glazuru od českého výrobce: Glazura s.r.o. Roudnice n.L.

Jedná se o materiál, který má široké spektrum užití v keramice. V silnější, ale i střední vrstvě má mléčný zákal. Barva zákalu se dosti mění na základě použitého podkladního materiálu. V tenké vrstvě vytvoří skelný povrch.

Ušlechtilý, snadno udržovatelný a vše ukazující. Jak strukturu materiálu, tak i veškeré vady a nečistoty. Na čtveratém vzorku je použita kachle z výroby obkladaček a na ní feprenem vytvořen nápis se srdcem. Glazuru jsem nanesl stříkáním. Na malém vzorečku je silnější vrstva a na červenici.
Je vhodné pálit vyšší přežah, neb glazura se brzy uzavírá a nemusela by propustit všechny ucházející plyny. Při správném vypálení je tvrdá a vhodná i na užitkovou keramiku.

Glazury řady P jsou transparentní bezolovnaté bezbarvé lesklé fritové glazury bez obsahu oxidu olovnatého (kromě P 011 91 -1 % PbO). Jsou určeny pro teploty výpalu 980-1150 °C, na kvalitním střepu, např. kameninovém, lze některé pálit až na 1200 °C. mají vysokou chemickou odolnost a proto jsou vhodné především pro užitkovou keramiku, obkladové materiály a rovněž jako přídavná tavidla do transparentních surových živcových glazur pro teploty výpalu 1180-1250 °C. Některé z nich jsou vhodné k úpravě KTR, např. P 001 91. Jsou určeny pro bíle i barevně se pálící střep s KTR a20-500 °C = 52-70 x 10-7K-1.

Ke ztrátě transparence a vzniku mléčných zákalů může docházet při nižších teplotách výpalu nebo při silném oglazování.

Glazury lze dobře probarvovat keramickými barvítky na jasné syté odstíny při použití 5-10% barvítka. jsou vhodné také pro překrytí podglazurních dekorů při vyšších teplotách výpalu (min. 1080°C).
Doporučené glazovací techniky: polev, máčení, stříkání.

Glazura P 001 91 se používá výhradně jako přídavná glazura pro snížení koeficientu délkové teplotní roztažnosti.

Glazura lze použít jako frita, pro sestavované receptury, hlavně pro zvýšení tavitelnosti

Balení a skladování

Glazury jsou standardně dodávány v suchém stavu v plechových soudcích s PVC vložkou, v papírových nebo PE sáčcích, podle dodávaného množství. Skladovatelnost suché glazury není časově omezena, je nutné zabránit přístupu vlhkosti, prachu a nečistot. Připravená vodní suspenze by měla být skladována krátkodobě, neboť při výrobě nejsou přidávána žádná konzervační činidla.

Napsat komentář

16 − 4 =

×
×

Košík