Shino a razidla Rélyéf

Je spousta receptur na glazury typu shino. Je hodně dekorů a tvarů razidel, z nichž lze vytvořit nepřeberně kombinací. A to je to co nás baví. Být součástí procesu…

Receptur na Shino glazury naleznete na síti nepřeberné množství. A nejen tam. Avšak i s pouhou jednou konkrétní glazurou si lze vyhrát dosti dlouho.

Malcom Davis Shino – receptura:

Tato receptura je upravena pro české suroviny. Za tuto práci je potřeba poděkovat KC Doupě, především Miroslavě Randové.

Glazura je pro výpal v redukční atmosféře. (1250-1350°C). Vzhled je závislý na mnoha faktorech, ale to už je jiný příběh.

Nefelinitický syenit…450g

Uhličitan sodný……..190g

Licí Witger 100……..150g

Sodno-draselný živec.110g

Kaolin……………….100g

Bentonit………………20g

Stačí ji zkombinovat, tedy nanést na různé hmoty. Nebo stačí měnit teploty, popřípadě i křivky výpalu. Dokonce stačí i pouhé rozdílné techniky nánosu. Hustota, potažmo síla vrstvy glazury.

Opravdu je to pole neorané pro experimenty. Takže s jasně danou recepturou zdaleka nemáte jasno a vyhráno, pokud chcete někoho zkopírovat. Ale ani pokud se chcete přiblížit k vysněnému stylu či výrazu Vašeho učitele či vzoru.

Museli by jste znát podrobně veškeré ingredience. Opravdu do detailu. A dosáhnout totožného rukopisu? No, to už je tedy opravdu slušný oříšek. 🙂

Myslím, že to by byla i slepá cesta. Hledání a inspirace je cestou.  Jen tvůrčí prací se člověk posouvá. Nalézá nové. Začíná chápat souvislosti. Objevuje spletitost řemeslných tajů a až pak začne nacházet a objevovat svou cestu. Začne mít svůj osobitý výraz. A tak se najednou dokáže identifikovat. Začne růst na své vlastní cestě. Možná začne i motivovat další.

Ohlédne se a vidí svou starou cestu…a pak s chutí může pokračovat v té, která je před ním. V té, kam ještě nikdy nevkročil.

To ale neznamená, že bychom neměli použít to, co už je vytvořeno či známo. Netřeba objevovat ověřené. To je potřeba se naučit. Je to takový věčný spor,  ale  dle mého názoru trošku slepý, neb opravdová kvalita a mistrovství se prostě ukážou sam. A rozhodně toho nikdo nikdy nedosáhl hned.  Určitě ne nikdo z lidí. (Pohádky, náboženství a další výjimky tu neřeším.)

Ani my v Rélyéfu se rozhodně nepovažujeme za mistry, ale chceme pomoci začínajícím. Takže formou našich prezentací a nabídek se snažíme trošku zpříjemnit rozjezd. Možná řemesla, snad zručnosti, ale jistě dobré nálady a radosti z tvoření. Každopádně chceme naši práci nabídnout k vyzkoušení. A aby to zkoušení nebylo utrpením z hledání, tak se ji snažíme podpořit servisem. Poskytnutím našich zkušeností. Pro nás je totiž radost vidět, jak se díky naší snaze a našim výrobkům se posouvají naši keramici dál.

Bereme jako samozřejmost, že naše nabídka je pouhým odrazovým můstkem pro další tvorbu.

A děkujeme za zpětnou vazbu. Těší nás sledovat Váš rozlet a Vaše úspěchy.

Nádoby pro ilustraci tohoto textu jsou z hmoty Waller.

Vypáleny v plynové peci se zvratným plamenem. Páleny na 1300 °C s výdrží 60 min a následným plným uzavřením pece, včetně otvoru pro hořák. Pomalý nárůst do 500°C (1hod/100 °C) pak za 1 hod na 900 °C, 30 min redukce, pak 5 hod do 1300 °C

Uvnitř šlemové glazury ze staré Tišnovské cihelny- hliníku.(zdravotní atest)

Těžítko stejná šlemovka, ale pálena v el. peci. (nevešla se do plynu a u tohoto kusu jde o pouhou techniku)

Na povrchu zmíněné SHINO. Poléváno. Přes dekor razidel Rélyéf přetažena další vrstvička téže glazury štětcem. Použity sady motýlů a kytek…taková luční směs…

https://www.relyef.cz/razidla-keltskych-motylu

https://www.relyef.cz/sada-razidel-kruhove-mandaly-30-mm

Výpal na tuto teplotu a hmotu, kvůli maximálnímu slinutí hmoty. Do přípravy některých pochutin se přidává olej. A tekutost oleje, jak je známo, je mnohem větší, než vody. Takže někdy jsou požadovány nádoby s vysokou nepropustností. Té se u hmoty Waller dosáhne podle mé zkušenosti hlavně dlouhým, ale i vysokým výpalem.

Pokud jsme Vám tímto příspěvkem obohatili den, tak se naplnilo naše snažení.

Doufáme, že budete s naší prací, jako jsou razidla Rélyéf spokojeni.

Budeme rádi, pokud se podělíte o zkušenost a pošlete informace zase o krok dál. Pokud i Vy se stanete součástí razítkovacího procesu.

Děkujeme za Vaši přízeň a čas.

Rélyéf.cz

A ještě pohled jak může ona ta samá glazura vypadat s trochou paličské invence….

 

Shino glazury

Napsat komentář

1 × one =

×
×

Košík