Váza americkým RAKU výpalem

Dovolil bych si tu připomenout existenci člověka, který dělá věci pořádně a se zápalem. A to doslova. Možná ne všechny, ale ty pro něj hlavní, zajisté. Člověka, který mezi paliči keramiky Raku patří mezi ty nejpovolanější. Mezi ty, co se raku keramikou živí. Musí ji tedy zvládat nejen dobře řemeslně, ale v podstatě se vším všudy.

Ti, co se živí řemeslně výtvarnou činností a nebo vůbec atelierovou tvorbou, jistě tuší o čem tu píšu. Píšu o pocitech. O prioritách či prostě jen tak o bytí.

O tom všem tu klidně můžeme posléze do sytosti diskutovat. Neb i to je jednou z funkcí keramického portálu. Místo k setkávání, sdílení a výměně informací a potažmo i následných zkušeností. Místo, kde se dá odpočívat, a nejen striktně a rychle třídit podstatná hesla od zbytku méněcenných informací. Web není jen pro odborníky, ale pro všechny a na všech úrovních.

Pravdou však zůstává, že nejlépe se dá učit od mistrů svého oboru. Takže pokud Vás oslovuje právě keramika raku, tak jsme pro Vás připravili krátký šot. Je to jen náhled na část tvorby. Jen ochutnávka a inspirace. Stejně jako další fota na celém webu.

Chtěli jsme toho připravit více, ale bohužel ne vždy vše vyjde.Chystali jsme video v velevýpalu ve Slavkově, na které Michal Plíhal, alias MLHA, připravil speciální pec. Vymyslel a postavil. Na akci dovezl. Dokonce i výpal jsme uskutečnili. Avšak selhala technika. Amatérské video zkolabovalo. Pravda, bylo to náhradní řešení, neb měla údajně dojet televize a další media a natočit výpal metrové vázy. Nedorazila ani televize, ani radia a ani jiní mediální magnáti. A ti co dorazili se mihli kolem Napoleona, spočítali návštěvníky, nahráli VÝPAL Z KANONU a spěchali na oběd.(osloveno bylo 250 medií) Však jak bývá zvykem, co si neuděláte, nemáte.

Přesto se našlo pár příznivců ( převážně oslovených naším webem), kteří dorazili.Krom samotného výkonu při pálení velevázy se uskutečnilo i dalších pár výpalů. Dokonce se i pár zájemců kouklo na hrnčířský kruh. Avšak nejspokojenější pohledy se daly vysledovat v dětských očích, takže budoucnost vypadá veseleji.

No Michal, jak je jeho zvykem, poskytl nemálo informací o raku i výpalu samotném.Zodpověděl mnohé dotazy, včetně doporučeného přípravku na očištění zaredukované a zapopelené nádoby. A to tu reklamu na drogerii dělá zadarmo. Zpětně bych mu rád za jeho práci poděkoval a Vám nabídl alespoň pár obrázků.

Fotografie poskytl keramik a bonsaista Jirka Svačina: http://www.bonsai.cz. No a tu je ten šot:

Napsat komentář

18 + 14 =

×
×

Košík