Převozná keramická pícka na dřevo a oslava 8. výročí otevření Kutnohorské Dobré čajovny

Autor: M. Randová

Minulého roku v zimě nás oslovil majitel Dobré čajovny v Kutné Hoře s návrhem připravit nějakou zajímavou akci spojenou s čajovou keramikou na pořádanou oslavu 8. výročí otevření čajovny. Tento návrh byla výzva, jež dala za vznik nové pícce na dřevo – menší, převozné.

Pícku i další náležitosti (kruh, glazury, předem přežahnuté čajové misky) jsme za pomoci dobročajovníku z Hradce Králové dopravili na Jungmanovo náměstí v Kutné Hoře a akce mohla začít. Oslava osmého výročí byla velkorysá akce, a probíhala v podstatě celý víkend na mnoha místech středověkého centra Kutné Hory.

Výpal v peci na dřevo provázel návštěvníky po celou dobu a byl navržen tak, aby se do něj mohlo aktivně zapojit co nejvíce „laických„ nadšenců. Napůl sestavenou pec jsme na místo přivezli již v pátek večer a s pomocí několika aktivních zvědavců se nám ji do půlnoci podařilo sestavit a připravit ji jako hlavní atrakci sobotního programu.

Po krátkém úvodu a základní teorii „jak na to“ se dopoledne začalo s glazováním. Každý zájemce měl možnost vybrat si jak ze tří druhů přežahlých čajových misek tak i z 6 druhů přírodních glazur. Příjemně nás překvapilo tvůrčí nadšení kterým se většina zúčastněných nechala při glazování unést. Pec se naložila okolo druhé hodiny odpolední a slavnostním zážehem mohl výpal začít. Celé odpoledne bylo pak ve znamení čajování, divadelních i hudebních vystoupení. Nechyběla ani skupina historického šermu. S přibývajícím soumrakem pec začala znovu získávat na atraktivitě. Málo kdo si nechal ujít pohled do stále žhavější pece. Pohled na pomalu, ale jistě padající žároměrky za kterými bylo možno vidět misky a čajové konvice. Výpal probíhal a v podstatě byl i zakončen podle plánu. Po jedenácté hodině noční byla žároměrka 1250 v nejstudenějším místě pece ve stavu žížalky, ponechali jsme tedy keramiku již svému osudu a z několika čajovníky jsme využili možnost zakončit den koncertem v kapli božího těla. Didgeridoo v podání Ondřeje Smeykala v tomto syrovém prostředí se skvělou akustikou bylo pro nás zakončením více než příjemným.

Po náročné sobotě začal nedělní program až po poledni a po čajování a čajovém obřadu v čínském stylu „Kun-fu“, začalo kolem čtvrté hodiny vybírání poněkud rychle odvětrané pece. Výsledky výpalu byly vesměs dobré až výborné i když se samozřejmě našly kusy, které nelehkou zkouškou ohněm neprošly. S tím se však počítá a na radosti zúčastněných, odnášejících si domů ohněm vypálené čajové mističky to nic nezměnilo.

V případě zájmu o uspořádání podobné akce nás můžete kontaktovat na e-mail: mrandova@seznam.cz

Napsat komentář

nineteen − nineteen =

×
×

Košík