Autor: Miroslava Randová
Připadá Vám Vaše keramika malinko bez života? Co ji takhle oživit jednoduchými zásahy do povrchové úpravy kusu. Při pokusech o co nejvhodnější doplnění komerčních dlaždic pro moji koupelnu jsem provedla několik pokusů, na fotografii vidíte výsledek (tento soubor menších dlaždic vkládám mezi komerčně nakoupené a pokaždé měním jejich pozice). Zajímavé na mém pokusu bylo to že jsem pro své dlaždice volila úpravy povrchu, které většinou používám při výrobě na kole a tak posuďte a inspirujte se.
Povrch 4. dlaždice-horní řada byla ozdobena pomocí roztažené pružiny, průměr pružiny byl v tomto případě 5mm. Vzniklý dekor může být buď rovný nebo se vlnit dle Vašich pohybů. Na kole můžete tuto dekoraci aplikovat na víčka i strany jednoduchým způsobem, prostě k odříznutí nepoužijete klasický drát, ale takto upravenou pružinu.
Povrch 3. dlaždice-horní řada vznikl vtlačením hoblin do mokré hlíny. Hobliny pak při výpalu vyhořeli. Možno použít téměř cokoli co vyhoří např. papír, cereálie (cheerios), listy, piliny atd.
Povrch 2. dlaždice-horní řada vznikl pomocí vodního skla. Postup je následující:
a) na placku cca 3cm tlustou naneseme vodní sklo na požadovanou plochu (necháme však okraje). Necháme zaschnout, nebo schnoucímu procesu trochu pomůžeme např. fénem nebo horkovzdušnou pistolí.
b) placku uchopíme z jedné strany a vyzvedneme cca 50cm nad plochu potaženou plátnem.
c) plynulým lehce razantním pohybem pod úhlem cca 20-30 stupňů placku navedeme nahodíme na plochu a ona se díky tomu roztáhne a na jejím povrchu se vytvoří požadované praskliny
d) pohyb opakujeme až se nám velikost prasklin líbí. Nakonec vyřízneme dlaždici.
!!!! Zbytek nebo nepovedené kusy je možno použít na testovací dlaždice, nelze jej však recyklovat, vodní sklo ve vaší recyklované hlíně ovlivní vzhled glazur.!!!!!!!
Tento proces jde provést na kruhu.
a) vytočíme válec, natřeme pruhem tekutého skla, vysušíme b) jednou rukou pouze zevnitř roztahujeme na požadovaný tvar formy.
!!!!! Nedotýkejte se kusu natřeného vodním sklem zvenku, nejenom že vodní sklo vysouší a poničí Vám ruce, ale rozmažete si i vzniklé praskliny!!!!!
Povrch 1.dlaždice-horní řada vnikla pomocí očka. Tato metoda umožňuje vkreslit do hlíny téměř cokoliv a často se používá ve spojení s nanesením obarvené břečky přes takovouto dekoraci a pomocí plíšku nebo karty je břečka odstraněna z povrchu, zůstane však v očkem vytvořených liniích a štěrbinách.
Břečka má také mnoho jiných využití jak pozměnit a vyzdobit povrch našich dlaždic nebo vytočených kusů jak ukazuje i povrch dlaždice 1 dole a 4 dole. Břečka byla v těchto případech nanesena na mokrou až kožovitou hlínu. V prvním případě vzor vznikl nanesením břečky pomocí gumového balónku. V druhém případě byla břečka nanesena ve větší vrstvě a upravena štětcem.
Povrch dlaždice 2-dole ukazuje dekoraci vzniklou pomocí hřebenu a navádí nás se podívat okolo sebe co vše by mohlo sloužit jako zdobítko nebo razítko.
Většina glazur má ráda změnu povrchu z hladkého na oživený, protože se o hranu může takzvaně zlomit a změnit barvu.
Úprav povrchu je možných do stovek podle toho jak popustíme uzdu naší fantazii a někdy i jen kruhy, které zanechají naše prsty po vytáčení zdůrazní jedinečnost a neopakovatelnost kusu námi vytvořeného. Nezapomínejme, že právě v tom je skryta největší krása ručně vyrobené keramiky, vždyť kdybychom toužily to 2 či 20 stejných kuse uděláme si formu.