Krabičky a dózy

Pokud nemáme k dispozici válcovací stůl a technika pomocí válečku na nudle a vodicích lišt se nám nelíbí, můžeme použít metodu vytloukání a vyvalování do formy, stejně, jako při výrobě kachlů. Ovšem, tuto metodu je vhodné zvolit, jen v případě, že budeme vyrábět více stejných kusů, v opačném případě, by totiž uměním byla spíše tvorba forem, než samotných dóz.

Nejprve si musíme celou nádobu rozkreslit na jednotlivé komponenty, z kterých se konečné dílo slepí. Ty si potom vytvoříme z plátů hlíny. Ještě před samotným sestavením, můžeme pláty dekorovat. Na našem obrázku byla použita intarzie. Do plátu byl zatlačen reliéf, který jsme následně vyplnili světlou hlínou. Povrch jsme srovnali a následně zaleštili.

Hledáte způsoby, jak dekorovat svoji keramiku? Inspirujte se na www.relyef.cz

Takto připravené pláty, jsme v koženém stavu slepili. Nesmí se zapomenout spoje narýhovat a natřít šlikrem. Je potřeba dávat dostatečně velký pozor, na celý výrobní proces, abychom si neponičili už nadekorované komponenty. Velmi užitečnou pomůckou jsou destičky, ze kterých si uděláme úhel, o který opřeme nadekorované komponenty a jednodušeji tak vytvoříme spoj. Takováto „kostra“ nám navíc umožní vyvinout na spoj dostatečný tlak, který zvýší jeho pevnost. 

Pro dokonalost díla, se hodí alespoň víko opatřit zarážkami, které nalepíme na jeho rub a které bude víko držet v požadované poloze. Mezi finální úpravy patří ještě nalepení držadla na pokličku a třeba i vytvoření „nožiček“. Pokud se nám ovšem nožičky nelíbí, lze z hliněných pásků, vytvořit třeba „sokl“.

Napsat komentář

eighteen + 1 =

×
×

Košík