Ga – aventurinové bezolovnaté glazury na keramiku

Autor: p. přispěvatel

Aventurinové glazury jsou fritové, silně alkalické, barevné krycí glazury bez obsahu PbO. Tyto glazury jsou určeny pro vypalovací teploty 960-1080 °C. Při teplotách nad 1000 °C silně stékají. Vyznačují se vysoce efektními zářivými krystalky, kterými je vrstva vypálené glazury prorostlá. To je způsobeno přesycením glazury oxidem železitým, který ze skloviny při chladnutí vyrůstá ve formě krystalků.

Glazury jsou zdravotně nezávadné a mohou být použity pro výrobu užitkové keramiky. Zpravidla se však používají pro ozdobnou keramiku, neboť velmi silně krakují (trhlinkují) pro svůj vysoký koeficient teplotní roztažnosti a > 90-120·10-7K-1. Při delším styku s vodou (vázy, květináče) se v okolí trhlinek objevují bílé nánosy vyloučených alkálií.

Aventurinky (glazury označeny Ga) jsou glazury velmi málo spolehlivé co do opakovatelnosti. Vyžadují optimální podmínky pro výpal. Především silnou vrstvu glazury, výpal v horizontální poloze a pokud možno dlouhou dobu tuhnutí roztavené glazury neboť krystalizace vyžaduje určitý čas. Při výpalu v kolmé poloze silně stékají a krystalky se tvoří ve spodní vrstvě, kam nateče silnější vrstva glazury. Dobrých efektů lze docílit při nanesení na bílou glazurou (nejlépe Dw 153 91).

Jsou použitelné všechny glazovací techniky.

Glazury dosti sedají a lze je nalehčit bentonitem. Lze použít i magnesium, což ovšem krapet ovlivní výsledný vzhled.

Tyto glazury vyrábí Glazura s.r.o. Chelčického 1386 413 11 Roudnice nad Labem

Glazury jsou standardně dodávány v suchém stavu v plechových soudcích s PVC vložkou, v papírových nebo PE sáčcích, podle dodávaného množství. Skladovatelnost suché glazury není časově omezena, je nutné zabránit přístupu vlhkosti, prachu a nečistot. Připravená vodní suspenze by měla být skladována krátkodobě, neboť při výrobě nejsou přidávána žádná konzervační činidla.

Napsat komentář

three × five =

Close Menu
×
×

Cart