MO. Smalt pálený v laboratorní peci
Úvodní kapitola pro smalty pálené v laboratorní peci
Kdo si chce vyrobit smaltovaný výrobek klasickým postupem, musí vlastnit elektrickou nebo plynovou pícku, která dosáhne minimální teploty 800°C a můžete ji otevřít při plném zahřáti, aniž se vám hned nezničí. To jsou laboratorní např. zubařské pece tzv. muflovky, kterou když získáte vyřazenou do svého vlastnictví, máte vyhráno. Nebo si koupíte novou u firmy, která vyrábí pece a sušárny pro tepelné zpracování kovu, výpal keramiky apod. Ve firmě LAC mají v nabídce malou smaltovací pec – nabídku si můžete prohlédnout na jejich webu. Nebo i přímo koupit v našem e-shopu
Vyberte si velikost vnitřního pálícího prostoru podle výrobků, které chcete v peci pálit. Na šperky vám postačí i malá pícka, na hrnečky a misky potřebujete samozřejmě s vyšším vnitřním prostorem, ale počítejte i s větší spotřebou elektického proudu. K peci se nabízí i různě složité regulátory. Vám postačí ten nejobyčejnějši, protože potřebujete znát pouze momentální teplotu uvnitř pece, v tomto případě cca 850:C a neustále v době práce ji udržovat.
Na malých nádobách jsme si v jiné kapitole – Pálení smaltu v kuchyňské troubě, vyzkoušeli malování štětcem na větší ploše. Teď se naučíme další techniky používané hlavně při výrobě šperků. Ale než se k tomu dostaneme, musíme udělat mnoho přípravných kroků, které předchází pálení klasického smaltu v peci.
Malé ozdobné smaltovací práce se nejčastěji vytvářejí na měděný plech. Drahé kovy jako zlato, stříbro nebo platina se tolik nepoužívají, protože jsou těžko k dostání a tomatový plech se používá jen na malé plochy – odznaky, řády , medaile, plakety apod. Také by na větších plochách odprýskával a barevné smaltové nánosy se na tomto plechu dají pálit jen 2x až 3x, zatímco na jiných materiálech i vícekrát. Mosazný plech také odprýskává a železný se používá jen vyjímečně. Ve výtvarném řemesle se pod smalt nejlépe hodí jak už bylo řečeno měď, s ideální sílou 1 – 1,5 mm. Můžete použít i nerezový plech, ale musíte jeho povrch narušit např. kovovým kartáčem nebo smirkovým papírem.
Smalt je v podstatě drcené sklo /sklovina, křemenné moučky a kysličníky kovů/, které se nanáší ve formě glazury na kovový podklad, kde po vypálení vytvoří barevně stálou vrstvu odolnou proti korozi i jiným přírodním i chemickým vlivům. Nanáší se ve velmi tenké vrstvě a pálí se jen několik minut při teplotě 800 – 850“C. Bohužel se barevné smalty nedají míchat do nových barevných odstínů, protože se po vypálení každé zrnko drceného skla zabarví podle své původní barvy. Jako kusový vydrží neomezeně dlouho. Mele se strojově nebo se nadrtí v hmoždíři na jemný prášek. Ale pak na něm může působit vlhko a vzduch a tím se znehodnocuje. Proto ho uchovávejte raději v čisté a dobře uzavřené skleněné nádobě (zavařovací sklenice nebo malé skleničky od přesnídávek/.
MOnika Jankůj
Výtvarná dílna MATILDA Keramika*drátování MO Z knihy SMALTOVANÉ ŠPERKY, OZDOBY A DEKORACE http://knihy.cpress.cz/Hobby/Book.asp?ID=1311