„jak rozvinout kreativitu v keramice“.

"Jak pomocí relyéfní dekorace rozvinout kreativitu svých kurzistů?"

Nebo

 "jak rozvinout kreativitu v keramice".

Razítka kytek na točené nádobě.

Aneb jak si vyhrát s razítky. A jak pomocí relyéfní dekorace zaujmout klienty?

Nebude to až tak složité, jak se na první pohled může zdát. Tvůrčí práce má obrovský potenciál a jak jsme měli možnost se už mnohokrát přesvědčit, tak většinou stačí jen tvorbu rozehrát.

I přesto, že mnozí začátečníci nemají nastudováno, ba ani nakoukáno, není nic ztraceno.

Kreativitu mají všichni v sobě, stačí ji jen uvolnit.

A tak jsme se rozhodli Vám ukázat pár možností. V našem případě jsme nemuseli ukazovat více a lidi se už sami pustili do velmi kreativní práce.

Tentokráte jsme měli připraveny nádoby. Navíc už odekorované a přežahnuté.

Samotné dekory jsme si zkoušeli a připravili už minule, jak jsme dekorovali pláty.

razítka rélyéf

Ohlas z posledního workshopu s razítky:

„Dlouho jsem nesdílela nic ze svého kurzu ve Všestarech. Ale tohle potřebuju ukázat ❤  Na dnešní lekci jsem dámám vzala razítka od Rélyéfu. 
A ejhle, tolik výrobků v jedné lekci už dlouho nevyprodukovaly!
Takže – ač dostaly dneska trochu vynadáno, že jejich morálka v tomto našem posledním kurzu upadá, že mi tam chodí jak do sokola a nemají přípravy, tak 
razítka zabrala! Tvořily do poslední chvíle a navíc moc vydařené kousky. „

Veronika Volejníková, Dílna U dubu

Kurz keramiky

Prostě nějak takto vypadají ohlasy na tvůrčí dílny s razítky. Je pravda, že příprava podkladů pro glazurovou dekoraci by měla být připravená. Docílíte tak lépe předvymyšleného cíle. Ovšem na druhou stranu se dá jen poslouchat svou intuici a nechat plně projevit spontánnost. Vzniknou tak rozhodně překvapivější výsledky. Ty nás minimálně poposunou dál v poznání. A každá taková zkušenost se v nás zapisuje jak jednotlivé střípky mozaiky.

 

 

Člověk je občas zablokovaný, nevěří si v tvorbě, ale když začne ťukat razítky do hlíny, tak se bariéry boří… Nevěřili by jste, jak je taková činnost antistresující, ba až povznášející.

glazování přes Rélyéf
květ života

I to je skvělé. Lidé si najednou vyzkouší trpělivost, a časovou pokoru. Najednou si uvědomí, že v procesu hraje čas svou nenahraditelnou roli.

Také si všimnou, že proces má vratné i nevratné kroky. Osahají si proměnlivost procesu. Tu lze i slyšet. Pokud si totiž klepnete na koženou, přežahnutou a nakonec i vypálenou nádobu, tak má pokaždé jiný zvuk. Je jiná i na omak. Dokonce i na jazyk. Tím totiž dokáží keramici vcelku přesně určovat poréznost střepu.

multirazidlo květu života...

Před začátkem dekorování pomocí glazur je dobré mít rozvrženou představu o finálním výsledku.

razidla Rélyéf

https://www.relyefpotterytools.com/sada-razidel-kruhove-mandaly-30-mm

 

Tomu podřídit vrstvení glazur. To vyžaduje trochu zkušenosti, ale především technologickou znalost. Buď musíte mít všechny glazury z jednoho základu a nebo odzkoušeny veškeré jejich vlastnosti. Hlavně co se týká procesu překrývání.

Ono totiž například takové železo se za jistých podmínek stává tavivem a může v reakci s dalšími materiály zapříčinit úplně jinou mez tavitelnosti.

Proto je lepší začít s bezpečnými komerčními materiály. A až po nasbírání základních zkušeností začít experimentovat s materiály poskládanými dle vlastních receptur.

Rélyéf na nádobě

My jsme tentokrát kombinovali. Pořídili jsme odzkoušené glazury Colorobia od Propec.

Těmi jsme počali vymalovávat dekory od Rélyéf.cz

vymalované dekory Rélyéf

Díky vlastnostem kapaliny tak slouží dekor razítek od Rélyéfu, jako dokonalá šablona, která zachytí materiál v požadované poloze. Dá se tak docílit snadněji vhodné vrstvy pro vysněný výsledek.

Ovšem to je jen jedna z možností, jak razítkový dekor v kombinaci s glazurami užít.

Plastická dekorace přímo vybízí ke hře s glazurami. Především k jejich vrstvení a prokreslování.

Každá hrana nabízí hru stínů. Každá plocha se dokáže jinak navrstvit i vytavit.

Vrstvení, stínění či odmetání. Každá jedna varianta má spoustu možností a jejich kombinace jdou až do nekonečna. Některé techniky jsou naprosto neopakovatelné. Originální.

Práce s razítky, které se kombinují s kreativním glazováním a promyšleným výpalem dokáží dodat vašim výtvorům na originalitě.

Tady už není místo pro nudu. Výsledky nebudou stejné. Budou originální. Budou hravé a překvapující. Budou přinášet nadšení a inspirovat k další a další tvorbě.

A to je počátek procesu.

To je cesta keramiky.

Napsat komentář

2 × three =

×
×

Košík