Keramická Glazura artkeramika7, aneb 141A

Někdy by se z toho až hlava zamotala. Mraky informací a názvosloví a možná je to pořád o tom stejném. 7ička, zelená , nebo měďnatá od Mirky, či 141čka A a nebo po vašem úplně jinak.

Mnohá receptura má základ někde v nějakých skriptech, návodech, poznámkách či jinde třebas na netu. Ovšem ne každý materiál je stejný a stejně tak i každý výpal si nese svá specifika.
Jak už jsme se mnohokrát zmiňovali, keramika je živý proces. Čím více přirozeně přírodních postupů, tím je živější. Někomu nahání strach, ten pocit jedinečné výjimečnosti, jiný se naopak nechce plácat v uniformě průmyslově stejném. Vždy je to jen otázkou priorit.

Nicméně pro radost ze zkoušení, hraní a někdy i potěšujících výsledků si tu můžeme své úspěchy, nebo i jen postřehy sdílet.
Pro ty, co nemohou navštívit Doupě ( a zkouknout spousty vzorků) a přesto se chtějí podívat na spousty výsledků je web vhodným místem. Navíc mnohé „vzorky“ ve formě výrobků už nejsou k mání, neb si našly svého nového majitele a tomu je možná konec na úplně jiném konci země.

Momentálně tu můžete vidět aplikovanou glazuru 141A. Tedy pod tímto označením ji naleznete na kurzu glazur v již zmiňovaném Doupěti. Lze ji pálit jak v oxidaci, tak i redukci. Pokud si trošku pohrajete s nanášením, podkladovými materiály a místy v peci, tak zajisté nebudete znechuceni mrtvou jednotvárností.

Recepis:141A

křída….37,4

živec halámky….23,3

křemen……..9,3

kaolin……30

…………………………………………………….

karbonát kobaltu……0,2

karbonát mědi………..2,6

fepren……………………0,2

bentonit………………….1,9

O barevnosti závislé na podkladu se dočtete i tu:

http://www.artkeramika.cz/clanek-1136-glazovani-s-artkeramikou-iv-dil-materialy-a-barevnost-ii.html

a tu:

http://www.artkeramika.cz/clanek-1134-glazovani-s-artkeramikou-iii-dil-materialy-a-barevnost.html

a tu:

http://www.artkeramika.cz/clanek-1254-vliv-hliny-na-vzhled-glazury.html

a tu:

http://www.artkeramika.cz/clanek-1262-oxidace-nebo-redukce-odhaleni.html)))

Prezentace:

Jo a na kolik je to páleno? No to ví jen …Prostě pyrometr hlásil něco kolem 250/1240/60, ovšem žároměrky říkaly, že rozhodně mnohem víc, než 1250 a někdy i víc než 1280°C. Tak tak !

Jo a v elektrice. No a poslední 3 vzorky jsou ze dřeva.

Napsat komentář

12 + twelve =

×
×

Košík