Japonský čajový obřad pro Černoraku

Japonský čajový obřad (chadō nebo sadō) je tradičním rituálem ovlivněným Zen Buddhismem, při němž je sušený (drcený) zelený čaj nebo matcha obřadně připravován zkušeným čajovníkem a servírován skupince hostů.
Sadō nebo chadō (“cesta čaje”) je učení o čajovém obřadu (“čajový obřad” je oblíbený výraz, ale používá se i “cesta čaje”). Přestože jsou tato dvě slova zcela zaměnitelná, výslovnost sadō je mnohdy preferovanější, například Omotesenke a Mushanokōjisenke, naproti tomu výslovnost chadō je preferována jinými, například podáním školy Urasenke, (tradicí, zvykem…).
Cha-no-yu (doslova “horká voda na čaj” nebo “čajová polévka/horká voda”) obvykle poukazuje buď na samotný obřad, nebo je shodný s sadō/chadō, zatímco cha-jj odpovídá úplnému čajovému obřadu s kaiseki (druh lehkého jídla), usucha (jemný, řídký čaj) a koicha (hustý čaj), který trvá zhruba čtyři hodiny.

Chakai (doslovně “čajové setkání”) bylo původně shodné s chai-jj, ačkoliv dnes znamená ten nejjednodušší, což nezahrnuje jídlo kaiseki a v některých případech ani koicha.

Čajovník musí být znalcem v mnoha oborech, které souvisí s danou etiketou. Počínaje samotnou znalostí druhů čajů, přes tradiční oděvy (kimona), ikebanu, bonsai, kaligrafii, keramiku, pohybové a společenské vystupování, až po historii.

Studium čajování je dlouholetou záležitostí.

Ale i čajový host by měl být vnímavý. Ovšem základem je nejspíše pokora, slušnost, vnímavost a vůbec především obecně kladná energie.

To je jen malý nástin a pohled laika na čajový obřad. Více se dozvíme o čajování na návštěvěDarji Kawasumi v Miyabi.

Jakožto uznávaná česká odbornice na japonský čajový obřad a kulturu vůbec, vyšla našemu zájmu vstříc a došlo na zajímavé setkání.

Tématem dne bude kromě samotného čajového obřadu i konzultace na téma čajové keramiky.

Na další část se můžete těšit v brzké době.

„Čajový obřad vyžaduje léta trénování a cvičení…přestože celé toto umění ve své podstatě neznamená nic víc než přípravu a podávání šálku čaje. Nejdůležitější je, aby tento proces byl prováděn co nejdokonaleji, nejušlechtileji, nejvznešeněji a nejčarovněji.“ Lafcadio Hearn

Napsat komentář

3 × two =

×
×

Košík