Keramická hmota R10 byla jednou z mých prvních.
Na drobné věci je plně dostačující. U větších věcí je potřeba více hlídat sušení, neb je krapet kratší. Takže je náchylnější k praskání nejen den, ale třebas i odprýskávání uší. Hlavně pokud děláme třebas větší džbány, tedy tam, kde je větší rozdíl v množství hmoty. Nesnese zacházení jako některé kameniny, které vydrží kdeco. Dá se sice pálit i naostro, bez přežahu, ale není na tento postup nejvhodnější.
přežahnuta na 900 - 950°C
Přežah stačí na 900°C. Sedí na ní většina glazur, včetně cíničitých a transparentních, což u většiny ostatních hmot z pávkovy produkce říci nelze.
Mnozí ji podpalují. V případě neužitkové keramiky to asi nevadí, ovšem pro naplnění litery norem je to špatně. Tedy co se užitku týká.
vypáleno na 1060, 1080, 1140 a 1170°C jak i dle barvy je patrno
Na nízko, kolem 1060-1090°C je barva terakotová, naoranžovělečervená. Příjemná cihlovina na které vychází pěkně barvy glazur. Nejen nízkotavných, ale i hrnčířských.
Mnozí používají RM 513, ale jak jsem již psal, na užitkovou keramiku je to nevhodné.
Při dodržení správné teploty, což je nějakých 1160°C je hmota už tmavě hnědá. Dokonce i zmíněná RM 513 už začíná být natavená. Propustnost a slinutí někde kolem 8% je na užitkovou keramiku dostačující.