Mlecí bubny

Tato zařízení jsou určena k přípravě surovin. Takže je nalezneme jen v několika málo ateliérech, kde si ještě materiál vyrábějí sami. Nebo alespoň na část produkce. V malých ateliérech se nepoužívají velké bubny s vyzdívkami, ale spíše jen malé, laboratorní. Používají se převážně k sestavování glazur. Ty jsou vyrbeny z porcelánu. Nejčastěji se používají 5. litrové. Takový bubínek má zábrusné víko, které se dotahuje pomocí šroubení. Je třeba ovšem počítat s malou těsností. Nesnažte se víko dotahovat velkým násilím, nebo praskne. Lepší je spoj zamazat jílem, který bezpečně zajistí, že obsah nevyteče. Takový zámaz nic nedrží, tlaky má na starost šroubení. Takový bubínek plníme z 1/3 materiálem na glazuru, z 1/3 mlecími segmenty a 1/3 zůstává volná. Jako třecí segmenty se používají keramické, porcelánové koule. Vhodně se dají nahradit i křemennými říčními oblázky. Osobně mám žulové valounky a funguje to taky docela dobře. Je pravda, že při mletí se dostává i část segmentů do hmoty. To může drobně ovlivňovat výsledné složení materiálu. Ovšem mnohem víc záleží na době mletí.

To totiž může mít za následek následné vady v glazuře. Takto nachystaný bubínek položíme na lože ze dvou hřídelí. Jedna z těch hřídelí je poháněna, nejlépe elektromotorem. Je dobré opatřit , především hnací válec, materiálem, který má větší tření. Tím se zajistí plynulejší otáčení i lehčích bubínků, které by mohly prokluzovat. Dobré je i zabezpečení bubínků, proti posuvu a jejich odkutálení se z pracoviště.

Třecí misky se hodí pouze k přípravě vzorků, nebo jen velmi malého množství materiálu. Navíc nejsou schopny materiál promíchat. Proto bývá někdy výsledek zkoušek, bez použití mlýnu jiný. Avšak spoustu materiálů připravovaných za pomoci hmoždíře a celkového roztírání všech položek je pro ateliérovou činnost dostačující.

Při vyjímání už pomletého materiálu se hodí používání sít. Minimálně se tím zabrání, aby v glazuře nezůstaly zbytky třecích těles. Pro tuto činnost se mi osvědčila levná včelařská síta. Také se hodí mít pro tuto operaci k dispozici nějaké kartáčky. Ty velmi usnadní procezení suspenze.

Napsat komentář

1 × one =

Close Menu
×
×

Cart