
Tak a je za námi další a krapet větší krok.
Po loňské úspěšné premiéře Černoraku 2015 na Doupěti jsme učinili posun na naší společné objevné výpravě pod názvem Černoraku.
Díky iniciativě a pomoci Vladimíra Groha a Yasuio Nishida se nám připomněla stará japonská keramická technika, která je v okolní části planety krapet opomíjena.
Jelikož jsme většinou z podstaty zapálení tvůrci, nebylo potřeba mnoho k rozhodnutí, že alespoň chvilkami je potřeba opustit materiální okovy tohoto světa a ponořit se do hloubky keramického bádání.
Náhoda či osud tomu přál a sešlo se pár podobně naladěných lidí, což je samo o sobě dobrým předpokladem k úspěchu.

Takže bych touto cestou rád poděkoval hlavnímu tahounovi celého počinu. Ten se dokázal oprostit od úskalí okolního světa natolik, že přípravě letošního ročníku našeho studia obětoval 4 měsíce intenzivních příprav. Díky Petru Tomsovi máme nejen 2 skvěle připravené keramické pece vycházející z několika set let starých tradic, ale i originální japonský návod na tento druh pálení keramiky z 16 století, jenž můžete na současné výstavě stále ještě spatřit!
A to není vše. Celou akci provázelo tělesné cvičení při obsluze měchu, který poháněl jednu z oněch pecí.
Dokonalost přípravy byla vidět i na spoustě náhradních dílů, jako kdybychom měli akci provozovat někde mimo civilizaci. A to i včetně veškerého strojního vybavení.
Neméně velký dík patří i Jirkovi Svačinovi a jeho rodině. Nedovedete si představit to nasazení při několikaměsíční práci na úklidu a přípravě celého prostoru, který nás po dobu 5 dní hostil.
Vznikla nejen kvalitní přípravna glazovacích podmínek, ale i prostoru pro výpal a především dokonalý výstavní prostor do kterého vás tímto opakovaně zvu.
Postaráno o nás bylo úplně jako u té nejpečlivější maminečky.

Nemohu opomenout poděkovat i Viktorovi Goliášovi, díky jehož nedocenitelným znalostem a ochotě pomoci nejen radou, ale i celou osobou ke zdárnému výsledku celého počinu.
I jeho několikaměsíční příprava na sestavování receptur je pro každého keramika úplným vysněným rájem.
Velmi rád bych tu ocenil i celou skupinu experimentátorů, kteří po celou dobu akce tvrdě a úžasně synchronizovaně pracovali. To obdivuhodné nasazení připomínalo ten nejskvěleji vyladěný nástroj.
Každý se chopil svého úkolu s naprostou samozřejmostí a profesionálním nadhledem posouval celý tým k dalším vzrušujícím výsledkům.

Díky tomu se nám podařilo dosáhnout mnohých zjištění o kterých ještě možná padne nějaké to slovo.
A za to všechno si ještě slušně zaplatili.

Také bych rád poděkoval platícím návštěvníkům, kteří nás takto nejen symbolicky podpořili, ale mnozí se i do práce na černoraku zapojili. Pravda jednalo se opět především o kamarády, kteří s námi už něco absolvovali.
Jiní zase vydrželi čekat dlouhou dobu, jako šelma na kořist, aby si mohli misku koupit a vypálit.
Čekali skoro celý den i přes nejistý a nepotvrzený příslib.
Bylo vidět, že vysněný úlovek má pro někoho opravdu nedozírnou cenu.

Rád bych poděkoval i ostatním příchozím, kteří jen prošli a vyjádřili nám podporu.
Velmi oceňuji i fakt, že někteří návštěvníci se zapojili do akce Kyslík za Spaliny.
Koupí stromku za symbolickou cenu a jeho následné zasazení alespoň symbolicky nahradí znečištění přírody kterého jsme se dopustili vypuštěnými zplodinami při této akci.
A nakonec samozřejmě také všem čtyřnohým přátelům, co nám dělali společnost.

Děkuji, že jste vydrželi a přišli i přes zdánlivou nepřízeň počasí.
Bylo opravdu krásně,
Tomáš
Děkuji, že jsem mohl být součástí tohoto společenství, jehož spojení je mnohem kvalitnější, než všechny oficiální organizace.