Povědomí nejen o keramickém řemesle

O tom jakou oblibu a vůbec hodnotu má dnes rukodělná tvorba se vedou mnohé diskuse na rozličných úrovních.

Stejně tak najít uplatnění pro klasické řemeslo se zdá být čím dál těžší. Navíc pokud to člověk chce pojmout i s trochou té osobní a výtvarné podoby.

Proč?

Možná jednou z odpovědí na tuto otázku může být prezentace.
Jak to myslím?

Většina keramiků se snaží prosadit samostatně. V té obrovské rozkouskovanosti se pak nikdo nevyzná. Což pak následně vede k nezájmu, nebo i strachu z neznámého.
Ve vyhledávačích na netu se pod heslem keramika najdou obklady, sanitární zboží, ale i třebas hokejové kluby. Soupeřit s dotovanými a nebo naopak s nadnárodními společnostmi je z hrnčířského pohledu přinejmenším úsměvné.

Bohužel se tak i ty mrňavé příspěvky hrnčířině ještě více rozmělní a minou účinkem.
Samozřejmě, že se najdou výjimky, ale kolik jich je?

Keramika není dojná kráva.

Bohužel většina lidí živících se výrobky z více i méně pálené hlíny se snaží jen ždímat z keramiky. Nic proti, ať si každý dělá co chce. Ostatně každý si za své výtvory, ale i život, zodpovídá sám. Ať už na úrovni atestů, etiky či jen svého jména.

Není snadné najít obchodníky, kteří mají zájem nejen o zisk, ale i o kvalitu. Byť jich je jak Šafránu, je potřeba jim servírovat maximální podporu pro kvalitní zboží. Tedy i informace.
Kvalitní zboží totiž hledají spíše zákazníci náročnější. Zákazníci, kteří vyžadují i ony informace. Dosti pohodlným způsobem jak takovou informační kampaň provozovat, je web. Web, kde se nemusí soutěžit, ale kde se spolupracuje na osvětě a na kvalitě. Kde se jistou formou bojuje proti průmyslové beztvaré kvantitě.

Jistým důkazem o účelnosti spojení jsou třebas i velké keramické trhy, jako Beroun, Kunštát, Kostelec …. Tam se sjedou zájemci o keramiku v nesrovnatelně jiném počtu, než na jiných trzích. Ovšem ani tyto akce nemají podporu, jakou by potřebovaly a zasloužily??? Celé( a myslím, že nejen keramické) řemeslo by potřebovalo a také si zasloužilo větší podporu.

Té se ovšem nejspíš nikdy v tomto státu nedočkáme, neboť nemáme odbory a pokud budeme stávkovat, nikoho to ani netrkne. Tak se aspoň inspirujte malou řemeslnou upoutávkou, jak ji umí na východě.

Takto nám ji přivezli kolegové z KC Doupě.

http://www.kcdoupe.cz/cs/

V Doupěti se pak v galerii a na přednáškách budete moci potěšit i dalšími podobnými informaceni.

Napsat komentář

nine − seven =

×
×

Košík