WA- KEI- SEI- DŽAKU (HARMONIE, ÚCTA, ČISTOTA, KLID)…To je RAKU

Keramika RAKU má svou dlouholetou tradici. V Japonsku v Kjótu se první RAKU čajová miska zrodila v rukou výrobce střešních tašek Čodžira (1576 – 1592). Jeho práci velmi ovlivnil velký mistr čajového obřadu SEN-NO-RIKJÚ, společně vytvořili technologii, která se řídí pravou filosofií čaje WA, KEI, SEI, DŽAKU (HARMONIE, ÚCTA, ČISTOTA, KLID).

Technologie keramiky RAKU je naprosto odlišná od běžně pálené keramiky. Používá se zvláštních porézních hlín s velkým množstvím jemného ostřiva. Osobitost každému výrobku vtiskne výpal a následný proces redukce – zboží se vytahuje přímo z ohnivé náruče pece při teplotě asi 1000°C a prudce se zchladí v redukčním prostředí z organického materiálu (piliny, rýže, obilí, listy….) Po ukončení redukce se polévá vodou.

Při tomto posledním kroku se odkrývá jedinečnost každého kusu, ale skutečné barvy se objeví až po důkladném vydrhnutí. Během celého procesu záleží na každém dotyku a pohybu v čase.

Tento postup se nedá nikdy zopakovat se stejným výsledkem. Konečný vzhled bývá mnohdy překvapením i pro autora samotného.

Je velkým potěšením držet v ruce misku, v které je ukryta energie ohně, čistota vody, neopakovatelnost okamžiku, dotek přírody samé.

Napsat komentář

1 × two =

×
×

Košík