Za zpestřující zkušenou keramickej vandr do GB

Autor: P. Jurníček

Zdravim vsechny čtenáře a příznivce artkeramiky a keramiky vůbec.

Rozhodoval jsem se mezi jedním běžným článkem po návratu a mezi třemi článečky aktuálně teď než moje postřehy a zážitky zapadnou bez ladu a skladu mezi ostatní.

oliho obydli a pro ted i moje
Já a moji hostitelé jsme se rozhodli pro druhou pracnější variantu s tim, že by mohla být pro vás čtenáře zajímavější a že můžete aktuálně reagovat a doptávat se na to co vas zajíma, ať už z hlediska cestovatelsko- osobního,nebo profesně -odborného,čímž jsem definoval dvě roviny vyprávění v nichž se budu pohybovat.

Dobrá tedy, některé z vás bude možná zajímat,jak se taková možnost, strávit dva týdny v GB , trošku učit, trošku spolupracovat, trošku si vyrábět svý a nakonec i prodávat namane. Náhodou-nebo jak se u nás říka po haluzi.

bilovo obydli
Jistá Petra Grossová pojala před sedmi lety za muže jistého Olivera Herforda z mista zvaného Upper Court, což je asi 100 km východně od Bristolu.

Oli, keramik, stejně jako vetšina z nás, kdekoli je, snaží se navštívit jiné keramiky. A tak Petřina maminka vystříhla Olimu článek z nějakých novin, který byl shodou okolností o mě.
V nějakém registru řemeslníků našli také kontakt na Tomáše Macka a navštívili ho jako prvniho, ten je ujistil, že navštěvu ve Zbýšovské hrnčírně by rozhodně neměli vynechat a tak došli i na mě.

oliho pottery

Oli se asi dva roky chystal k nám do kurzu s tím, že možná přibere i tatínka Bila, který se též keramikou zabývá, nicméně slovo dalo slovo a nakonec byla hora ráda, že se může vypravit za Mohamedem.
Upřímně se přiznám, že po deseti letech v tom našem městečku, kde by se korupce dala krájet a kde komunisti třikrát denně vytrubují rozhlasem světu na odiv svůj nechvalně známý etický a morální kodex a hraje jim k tomu Helenka Vondráčkova, Míša David a občas si přisadí i Eva a Vašek.

Objevil se tedy u mne po té letité masáži jakýsi duševní reflux. Využil jsem tedy laskavé nabídky a vzácné příležitosti a vydal se na čtrnáctidenní výlet do GB.

snek z australie

Cestovatelsko-osobní rovina.
Protože jsme dva roky po sobě létali s rodinkou na Sardinii na dovolenou, nebyl takový problém zorientovat se v nabídce Ryanair. Milým překvapením bylo, že můžu letět na občanku, bo pas mi právě propadl. Nikdy jsem neletěl z Brna a musím říct, že brněnské letiště bylo pro mne dalším malým milým překvapením. Je velmi pěkné a myslím že dostalo i nějakou cenu za architekturu. Mimochodem, Brno-Londyn jsem letěl za 800,- dá se i za 500.

Refreshing- je osvěžující prostě vypadnout. Legrací jako že se v abutobuse slušně anglicky zeptáte, jestli si můžete přisednout a za čtyřicet minut mlčení vás osoba znělou češtinou ujistí, že zastávka, kde hodláte vystoupit rozhodně není Viktoria London. Dobrý důvod dát si spolu v traveler Pubu pintu, být London Pride-hrdost Londýna, no nevím.

Klepněte na tlačítko Upravit a změňte tento text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. UT elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinaru dapibus leo.

oli a jeho pec

Profesně -Odborná rovina.
Oliho pottery můžete vidět na fotkách. Má tam celkem čtyři kruhy,ten na kterém točí je současný, ostatni jsou neuveřitelné výdobitky britského inženýrství, spiše v tom horšim slova smyslu. Mohu si sice vybrat na čem budu točit, ale dobrovolně jsem si vybral kouzelný starý vehikl a pomalu se kamarádíme, má to svou poezii.

Hmota kterou oli použiva ma snad všechny neduhy keramicke hmoty,též si pomalu zvykám a nakonec to nebude tak zlé. Je to těžké přiliš plasticke,lepi se to jako blázen.
V kombinaci s tím kruhem je velké výtěztví vůbec něco vyprodukovat. Oliho pracovní rytmus je velmi ležérní, věnuje velkou pozornost každému kusu zvlášť a to se mi libí. A tak jeho dílna je zařízena spiše na výrobu malých sérií, jak on říká objektů, než nějakou větší produkci.

Palí plynem, na můj vkus nesmírně rychle, za sedum hodin 1300°C a dost. Kupodivu mu ani větší věci neprasknou, nebouchnou ap.

handparty

Od původně zamýšlených pokusů s mědnatou červeni jsme upustili a hrajeme si s temmoku a popelovkama.To vyvadi z miry hlavne Bila, fascinuje ho, že něco tak obyčejneho jako popel nebo červena hlina se da použit co by glazura.

Vydal jsem se v tvorbě řekněme dvojím směrem. Jednak zkouším starší i momentální nápady ke kterým se doma nedostanu a druhak dělám něco málo s osvědčených designových fines, čímž se snažím zvýšit pravděpodobnost následného prodeje,bo bez peněz do pubu nelez.

Převzal jsem částečně Oliho pracovni tempo a tak dělám pomaličku se spoustou přestávek,za dnešek,napřiklad jsem natočil slovy šestnáct kusů zboži.

Na poměry a možnosti dilny je to porad az az.Oli třeba dopoledne obtočil jednu misu,odpoledne utočil dvě nebo tři, v pohodě.

Takže máme natočíno a zejtra to bude schnout, můžeme tedy vyrazit na výlet po hrnčárnach v okolí.

Obrázky a povídání příště.

http://www.hrncirna.cz/

Bylo nebylo, za devareto..... Starej keramickej jezevec vylezl ze svý Zbýšovský hrnčírny a namířil si to rovnou do Anglického království ... Pokud se chcete na něco aktuálně zeptat, tak neváhejte. Petr sleduje aktuálně web ARTkeramiky i se svými hostiteli a bude po celou dobu svý anglický anabáze reagovat a budeme to co nejrychleji vkládat aktuálně na web, tak se zapojte a předejte info o týhle taškařici dále, ať je vidět, koho to zajímá a kolik nás to tu sleduje. díky za spolupráci, tm

Napsat komentář

18 − 3 =

×
×

Košík