Zdraví z hlíny vzešlé…keramika

Zdravá keramika

Jak může být keramika zdravá?

Mnoha způsoby. Sama o sobě by měla být nezávadná svým složením a bezpečná svým provedením. To by měla být samozřejmost. Ovšem není. Příčina? Ten kdo přijde s materiálem, s prací i se záměrem či potřebou mít ji vedle sebe a soužít s ní.

Osobně jsem přesvědčen, že každý sám rozhoduje o tom, čím se obklopí, co bere denně do rukou a přikládá třeba ke rtům, či kde a jak žije. Možností, jak získat potřebné informace, není mnoho. Ale kdo hledá, najde. O keramice je těch zásadních a pro začátek napsáno na našem webu dost a dost. . A není-li to dost a pokud jsou pochybnosti, tak se tu dá přinejmenším alespoň diskutovat.

Dalším aspektem keramiky je její význam pro zdraví prostředí k životu. Jestli ho dokáže keramický předmět ovlivnit netřeba zpochybňovat. Pravda, tak jako sebelepší jednotlivec sám těžko změní celek, tak kousek pálené hlíny nezmění místo a klima žití. Je tedy opět jen otázkou našeho chtění a snažení, jak to kolem bude vypadat.Řekl bych , že vše vyzařuje energii. Pokud vytvoříme prostředí, které bude nabito pozitivně, ovlivní to nejen nás, ale všechny, co budou blízko.

Důvodem tohoto zamyšlení však není teoretické pojednání o pálené hlíně. Pohnutka je daleko prostší. Představit keramiku, která je skutečně, fyzicky určena k přímé podpoře zdraví. Sama o sobě a také tím, jak se s ní nakládá.

V dnešní době se hrůzně mnoho myšlenek stále motá kolem peněz. Finance řídí tok dění. Zdá se. Ovšem máme něco daleko cennějšího a dražšího. Něco, co se sice mnozí snaží penězi ohodnotit, ale nejde to. Tím je život sám. A život bez zdraví, to je života sotva půl.
I proto se dnes řada lidí začíná pozvolna „probouzet“. Uvědomují si, že byť vydělají sebevíce peněz, bez zdraví to nefunguje. Začínají do zdraví investovat. Bohužel mnozí dost překotně , bez rozumu a myšlenky. A hlavně přes pilulky a instantní návody. Mnohé drahé farmaceutické preparáty jsou tak marné, že jsou jen nástrojem, jak vytáhnout nemalé finanční prostředky z kapes těch, kteří je tam mají.

Spoléhat na doktory je zajímavá myšlenka, avšak není samospasitelná. Řekl bych, že opět platí to, že za vše (skoro) si můžeme sami.
Nikdo za nás nic nezaplatí a ani neudělá. Mnozí si myslí, že pomocí politiky dokáží něco řídit. Přerozdělit a zabezpečit. No i to už jsme tu měli. Ať se díváme do historie sebehlouběji, zázraky se nekonaly.

Jediné zákony, které platily, platí a platit budou, jsou ty přírodní. Ty jsou obecně přístupnou nadějí pro zdraví i život. Pokud se nám – pánům tvorstva – ovšem nepodaří docílit toho, že už nic nebude.

Vím, že těmi pár řádky se nedá shrnout ani životní postoj, ani náhled do budoucna.
To ani není mým záměrem, neb sám netuším co je to nejsprávnější. Jen jsem chtěl „nakousnout“ myšlenku o životních postojích a osobním přístupu.

Zdraví z keramiky?

Jelikož keramika provází člověka už značně dlouho, z přírody vzchází a jejími silami jejího žáru přichází na svět, tak si myslím, že je prověřeným materiálem na tvorbu věcí, díky kterým můžeme posílit naše zdraví. Je přirozená a čistá. Promítají do ní svou moc i všechny živly, bez jejichž pomoci by nikdy nemohla vzniknout.
Bez vody by se hlína ze země nepřeměnila, bez vzduchu by nevyschla a ani nemohla projít žárem ohně.

Podobné je to se zemí, ze které mají vzejít zdravé plodiny. Jen ze zdravé půdy vzejdou zdravé plodiny. Zdravé a vhodné pro posílení našeho vlastního zdraví. Pro posílení naší imunity. Jídlo není prioritně pro naplnění žaludku k prasknutí, ale pro doplnění kvalitních látek. Ty však neobsahují potraviny, které jsou vytvořeny nepřirozenou, komplikovanou a velkovýrobní cestou za pomoci chemie.
To by se pak dal ochutit kámen jako malina a měli bychom vystaráno. Ale tak to nejde, tak to nefunguje.

Můžeme se najíst a látky doplnit pomocí léčivých preparátů. Zajímavá myšlenka a zajisté pohodlná.
Jenže které jsou ty kvalitní? A co studie? Nezjistí, že ten náš super XYZ preparát je vlastně k ničemu? Podle odborných periodik má tato myšlenka vysokou pravděpodobnost naplnění.

Opět bych se tedy přiklonil k tomu nejjednoduššímu. K samotné přírodě. Alespoň malé množství si vypěstovat a předpřipravit.

I ve městě a bez zahrádky není vše ztraceno. Dá se použít nepřeberné množství hliněných nádob. Dokonce se nemusíte omezovat jen na pěstování bylinek v květináčích, ale lze pěstovat i zeleninu či ovoce.

Lze toho dosáhnout i přes zimu. A netřeba vlastnit skleník. Stačí nechat zakořenit a nebo naklíčit a mít neustále čerstvé vitamíny a minerály přímo v kuchyni.

Na takovouto tvorbu se používají různá síta, ale i speciální nádoby.

Pomocí klíčidelnic se dá aktivovat zdroj síly a zdraví z luštěnin a obilovin. Možná se vám to zdá nevábné a nebo jen pro vegetariány a jim podobné. Ale nemylte se, stačí jen trošku více čarovat v kuchyni. Všechny tyto ingredience se dají chutně a esteticky zakomponovat do většiny jídel.

A nebo jen takové přílohy. Kvašená zelenina. Opravdový elixír. A opět věc, která je odzkoušena tisíciletími. Ať se podíváme do Číny, Koreje, Japonska a nebo i jinam. No a rozhodně žádný výzkum tato fakta nezmění. Rozhodně žádná laboratoř nevytvoří nic lepšího. Neuvěřitelné, že? A tak jednoduché. Navíc v malých rychlokvasných nádobách můžete experimentovat s dalšími prospěšnými ingrediencemi. Lze přidat spoustu léčivých bylin. Ať už pro účinek léčebný a nebo jen chuťový. No vlastně i taková chuťová spokojenost je zajisté léčivá.

 Používá se spousta mléčných kultur. Kvasinky, syrovátka, ale i už hotové sýry. A tak jak u všeho, se i tu preferují výrobky ze zdravých chovů. Těch z přírody a z pastvy. No a taková koza je k nezaplacení.

Tolik bylin co ona pozná jen málokterý botanik. A věřte, že ona ví, co a proč žere. A pak to můžeme následně pozřít i my prostřednictvím jejích produktů. Nebo to zapracovat do našich salátů a jídel.

A to jsem zmínil jen malou část toho, co a jak se dá dělat. Věřím ovšem, že těch pár řádků přineslo někomu inspiraci, někomu radost či zamyšlení a někoho povzbudilo k podělení se o nějaký ten recept.

Na závěr bych ještě rád zmínil rostliny, které to zdraví pomáhají udržovat a vylepšovat. Ty rostliny se ale hlavně pijí. Tedy nálev z nich. Jedná se v první řadě o čaj. O jeho úžasných účincích bylo napsáno již mnoho. Pro ty hloubavější bych doporučil článek:

http://www.zdravaimunita.cz/zeleny-caj/

Také v historii článků tu na webu zajisté naleznete mnoho informací.

A nebo navštivte stránku KC Doupě: http://keramikstudio.artkeramika.cz/

kde naleznete mnoho informací s čajem souvisejících.

No a díky tomuto nápoji, tak úzce spojenému s keramikou, se mohu vrátit na začátek. Ke spojení praktického obalu v podobě keramické nádoby s její vysokou estetickou a harmonizující hodnotou a zdravím. Zdravím podpořeným přípravou surovin získaných s co možná nejčistší přírody.
Přirozeně čisté přírodní potraviny v hliněné nádobě, jež svou estetikou naplnila harmonii prostředí.

Klid a zdraví.
Tak to bych nám přál.

Napsat komentář

one × 3 =

×
×

Košík