Alternativní oprava víka keramické pece na PB

Každá pec má svá slabší místa. U poklopových pecí je takovým místem víko (převážně pece se živým, proudícím plamenem). Pro kvalitní izolaci je potřeba použít vhodné cihly.

Ovšem jistou daní za vynikající izolaci je nízká životnost.

Takto vypadá pec když se to přežene s výpalem.

Víko z dobře izolujících cihel nevydrží to, co vydrží tvrdší cihly. Ty ovšem zase tolik neizolují. Dělat víko dvojité je neekonomické. Dělat víko silnější z cihel k26 je zase příliš drahé. Cihel na kant je velká spotřeba. Navíc by se nejednalo o sériovou výrobu a tak i tato záležitost by byla finančně nepřiměřeně náročná.

Jako nejvhodnější se nám osvědčilo použít rohož, která se na poškozené víko „našpendlí“ kanthalovým drátem. (První výpal doporučuji provést v dobře větraných prostorách. Nejlépe venku. Z rohože vyhořívají organické látky a pojiva.)

Tento oxidační oheň je zbytečně velký.

Rohož nejen ochrání cihly, ale i zvýší kvalitu izolace. Navíc za dostupnou cenu. Takovouto opravu si dokáže provést každý keramik sám. Rohož lze řezat. Opracovávat obyčejným nožem.

Jsme samozřejmě schopni Vám zprostředkovat nové víko k vaší peci, avšak považujeme za správné, nabídnout Vám i náhradní a pro vás ekonomicky výhodnější alternativu.


Vzhledem k tomu, že pálení v pecích se živým plamenem je alternativním řešením, máme i tuto alternativní nabídku. Preferujeme živé a akční  keramiky. Podporujeme tvůrčí činnost. Proto se snažíme nabídnout jen to nezbytně nutné. Rádi uvítáme Vaše náměty a připomínky.

Možnost štelovat nastavení hořáku je velmi důležitá.

Doporučená izolace na žárovou stranu:

Promaform 1400 tl 25, 30, 50 mm x 500 x 1000 mm (nejvýhodnější nabídka na trhu je u firmy PROPEC)
Objemová hmotnost 500 kg/m3 , speciální dlouhé vlákno uvnitř desky.

Konstrukce alternativní pece na výpal PB:

Tento příspěvek má 2 komentářů

 1. Ondřej Pecka

  Ahoj Tomáši, děkuju za pěkný příspěvek. Zrovna uvažuji o koupi malé 90l pece na plyn od Kittecu (snad dokonce stejná jako tady v příspěvku). Dovedu si představit provést podobnou opravu víka, kdyby to bylo jednou potřeba. Trochu mě ale zneklidňují použité materiály uvnitř pece – kordieritová deska komínku a vyzdívka z pěnošamotek K23 (možná dokonce i na tom víku jsou?)… Pokud udávaná maximální teplota výpalu 1320°C je míněná na žároměrce, pak mi to v redukčním prostředí připadá dost na hraně. Jaké máš, prosím tě, zkušenosti s touto pecí? Je to skutečně vážně míněná pec pro výpaly kameniny?
  Děkuju, Ondra Pecka

  1. Tomáš Macek

   Zdravím
   Ano je to na hraně a životnost jakbysmet. Jedná se o dnešní trendy. Rychle a levně. To levně by neobstálo v židovské tradici. Komínek je v pohodě, ale ty víka jsou problém, Kor pokud zvolený typ pece je nižší. U těch vysokých, mám jednu 200l a výška je 85 cm, tak už docela dobrý, ale do 60 cm to trpí jak blázen. je potřeba víko ochránit plátem.
   Jenže cena pořádný pece je mnohonásobně vyšší. Ale i tahle pec zvládne víc než 1000 výpalů. Znám i 3000výpalů , že dala.

Napsat komentář

five × five =

×
×

Košík