Jak vybrat vhodný hrnčířský kruh?

Autor: Ing. Josef Terfler
Fotodokumentace: Štěpán Libiger

Naše firma, ARTIK STUDIO s.r.o. se sídlem v Ústí nad Labem, se prodejem vypalovacích pecí, hrnčířských kruhů a materiálů zabývá již léta. Mezi velmi časté otázky, se kterými se setkáváme, jsou dotazy týkající se výběru hrnčířského kruhu. Pokusíme se v tomto článku trochu nastínit problematiku hrnčířských kruhů.

Kopací hrnčířský kruh

Nákup hrnčířského kruhu většinou následuje hned po koupi vypalovací pece. Podle našich zkušeností není výběr hrnčířského kruhu tak náročný jako výběr správné vypalovací pece. Přesto neexistuje jeden nejlepší model vhodný pro všechny točíře. Výrobců hrnčířských kruhů je poměrně dost, od různých „domácích kutilů“ až po renomované světové výrobce.

Při výběru doporučujeme si ujasnit několik hledisek: 

A) Účel – co na něm chcete vyrábět zde rozlišujeme tři skupiny použití: – příležitostné hobby použití bez větších nároků na spolehlivost a životnost kruhu – profesionální točení s menšími nároky (tzv. nižší profi třída) – začátečník, který to s točením myslí vážně nebo profesionál s nižšími nároky na výkon stroje (max. cca. 8 – 10 kg točené hmoty) – profesionální točení s velkými nároky (tzv. vyšší profi třída) – profesionální hrnčíř, který točí velké výrobky (max. cca. 50 – 80 kg)

Elektrický hrnčířský kruh s klínovým řemenem
B) Cena – rozpočtové omezení Cena by při nákupu hrnčířského kruhu neměla být na prvním místě, protože stejně jako u vypalovacích pecí se levný nákup může v budoucnu prodražit. V případě nedostatečných finančních prostředků doporučujeme nákup hrnčířského kruhu spíše odložit než uspěchat. Ceny strojů, které jsou dlouhodobě odzkoušeny po celém světě zaznamenali v poslední době významný pokles díky příznivému vývoji kurzu koruny.
Elektrický hrnčířský kruh nejvyšší třídy (koncept tří nohou)
C) Požadovaná kvalita, životnost, spolehlivost, reference Český trh nabízí hrnčířské kruhy různých kvalit. Vysoká kvalita kruhů není samozřejmostí. My doporučujeme držet se značek světových lídrů výrobců hrnčířských kruhů. Je také dobré se případně poradit se zkušeným hrnčířem. Většina výrobců nabízí pestrou škálu modelů kruhů s nejrůznějšími parametry a typy použití.
Elektrický hrnčířský kruh nejvyšší třídy (tradiční boxovaný koncept)
Až po shrnutí výše uvedených hledisek může následovat porovnávání technických parametrů jednotlivých modelů od různých výrobců. Vzhledem k tomu, že prodejem hrnčířských kruhů se zabýváme již dlouho, dovolili jsme si pro Vás ve spolupráci se zkušenými hrnčíři a keramiky připravit základní body, které jsou považovány za nejpodstatnější a které by měly být určitě před samotným nákupem uváženy. Informace nejsou návodem k nákupu, nýbrž jednoduché vodítko pro zákazníky, kteří si chtějí nechat poradit podle jakých hledisek správný hrnčířský kruh vybírat.

Doporučujeme si zjistit a porovnat následující body:
1) Používané hrnčířské kruhy jsou z 99% elektricky poháněné, kopací kruhy patří historii, jsou vhodné k pořádání dobových jarmarků (jako atrakce) popř. jako výzdoba starobylých prostor. K točení v masovém měřítku se v dnešní době používají výhradně elektricky poháněné hrnčířské kruhy.

2) Zjistěte si typy převodů jednotlivých modelů kruhů. Kromě toho, že každý převod snižuje účinnost motoru (výkon) zapříčiňuje také hlučnost a vibrace, což je (hned po vzduchové bublině v hlíně) největší nepřítel každého hrnčíře. Převodem rozumíme – převodové řemeny, převodovky, ozubená kola, třecí převody (např. v ČR oblíbený typ převodu pomocí puku), atd. Nejmodernější stroje nemají žádný typ převodu, motor je umístěn přímo pod točnou – tzv. přímé zapojení (tzv. DD – direct drive).

3) Při pořizování elektrického hrnčířského kruhu věnujte zvýšenou pozornost způsobu regulace otáček. Zastaralé a dnes již málo používané je použití pedálů brzda/plyn. Zvláště u začátečníků se často stává, že sešlapují oba pedály najednou. Navíc obložení brzdy logicky podléhá opotřebení. Výhodná a moderní je plynulá regulace otáček (elektricky nebo elektronicky) ať už pákou nebo odnímatelným nožním pedálem. Plně dostačující je regulace v rozsahu 0 – 250 otáček/min (rpm).

4) Důležitou veličinou je také hlučnost kruhu. Nejtišší hrnčířské kruhy se pohybují okolo 30 DB, což svou hlučností odpovídá tiššímu zapnutému počítači. S kruhy s nízkou hlučností můžete v případě potřeby pracovat téměř v obývacím pokoji aniž byste někoho rušili.

5) Průměr točny kruhu není nejdůležitější, většina hrnčířů běžně netočí zboží s podstavou větší než 30 cm. V případě potřeby existují samozřejmě také speciální nástavce na točnu pro točení většího zboží. Důležitější je spíše materiál, z kterého je točna vyrobená – mezi nejoblíbenější patří lehké hliníkové slitiny. Plastové točny mají nízkou životnost (ale jsou např. vhodné pro jemné dětské ručičky).

6) Pokud plánujete točit i větší výrobky (vázy, amfory, veliké či velmi široké mísy, objemné silnostěnné zboží např. zahradní, apod.) porovnejte si výkon kruhů. Výkon hrnčířského kruhu není ani tak určován příkonem motoru (kW), jak se zákazníci často domnívají, ale spíše jeho účinností (ta je daná sofistikovaností konstrukce stroje). Výkony kruhů jsou porovnatelné podle maximálního možného zatížení. Jinými slovy podle toho s kolika kg hmoty je maximálně možno pohodlně točit při samovolném nesnížení otáček kruhu, které by byly způsobené velkým zatížením.

7) Také spotřeba elektrické energie se u jednotlivých modelů významně liší. Kruhy s motory více jak 400W jsou nehospodárné a většinou málo účinné. Výhodné jsou bezúhlíkové (Brushless) motory, které mají nízkou spotřebu, velmi dlouhou životnost a jsou bezúdržbové.

8) Často se stává, že je potřeba s hrnčířským kruhem manipulovat, přenášet a převážet jej. Z tohoto důvodu Vás jistě bude zajímat jeho hmotnost a připojovací napětí. Tvrzení, že hrnčířský kruh s větší hmotností je stabilnější je mýtus, není to pravda. Hmotnosti moderních strojů se pohybují okolo 50 kg. Co se týče napětí, doporučujeme klasické domovní zásuvky – napětí 230 V (220 V), kruhy poháněné motory na 400 V (380 V) jsou při případném přesunu limitovány existencí zásuvky tohoto typu. Mimo jiné nižší napětí je také bezpečnější.

9) U hrnčířských kruhů je mnoho kvalitativních znaků, které je třeba sledovat a které trvale ovlivňují jejich životnost. Např. potřebu náhradních dílů, výsledky točení, pohodlnost obsluhy, spotřebu energie, ale i funkční spolehlivost.

10) Požadovaný směr otáček je do jisté míry dán orientací pravák/levák, do jisté míry také zvykem. Pokud se u kruhu bude střídat více točířů je dobré, v případě potřeby, jednoduše změnit směr otáček.

11) Z důvodu případného uplatňování záruky není většinou taktické zvažovat nákup kruhu mimo ČR. Stejné je to i s kruhy, které nejsou určeny pro český trh a byly dovezeny mimo výhradního zástupce pro ČR z jiné země. I u kvalitního výrobku se může objevit nutnost záručního servisu. Například u světoznámých hrnčířských kruhů SHIMPO naše firma zajišťuje případný záruční a pozáruční servis pouze u kruhů určených pro český trh, distribuovaných prostřednictvím našeho výhradního zastoupení kruhů SHIMPO a našich odborných smluvních prodejců.

Uvítáme jakoukoliv věcnou diskuzi k tomuto tématu. Přejeme šťastnou ruku při výběru vhodného kruhu, snad Vám tyto základní informace alespoň trochu pomohou. Bližší informace naleznete na našich stránkách: www.keramickepece.cz. Veškeré zboží lze pořídit přímo na tomto webu http://www.artkeramika.cz/e-shop.

Tento příspěvek má 2 komentářů

  1. petra

    dobrý den,

    je možné dodatečně sehnat ten odkapavací dělený lavor? předem děkuji za odpověď.

Napsat komentář

8 + ten =

×
×

Košík