Multi – Funkční krmítka z keramiky

Ptačí domek, budka, krmítko, pítko, světlo, lampa či jen objekt. Věci mají jen takové užití, jaké jim přisoudíme.

Tento zahradní objekt je Jednodílný. Byť na jeho zhotovení byly vytvořeny 4 komponenty. Vnitřek i střecha jsou glazovány, pro vyšší odolnost, ale hlavně údržbu.
Tato nádoba je vhodná pro dlouhodobé přikrmování našich přátel, ze zvířecí, především ptačí, říše. Glazura je poseta železitými výkvěty.

Střecha se nedá odklopit, ale celé tělo lze naplnit krmivem, zkrz otvor s korkovým špuntem. Krmivo se pak postupně uvolňuje – vyhrabává spodními otvory. Díky slinutému materiálu, lze plnit i tekutinou.
Obrovskou výhodou spokojených a přezimovších opeřenců je, že přes léto se odvděčí hojnou konzumací nepříjemného hmyzu. Dokonalá investice a ta nejekologičtější.!!!

Jinak se dá užít i jako budka. Pokud otvor nezašpuntujete, mohou se tam uhnízdit rozliční opeřenci, nebo i netopýři. Lze zavěsit za kovový kruh.
Design byl tvořen pro co možná nejpřirozenější splynutí s okolní přírodou, ovšem silnou dekorační výrazovostí, osobitostí.

Další podobnou variantou je zásobní krmítko typu chaloupky. Princip je podobný, nádoba je určena k zavěšení. Plnění zásobního prostoru je zajištěno otvorem, uzavíratelným korkovou zátkou.

Krmní otvory jsou v různém počtu, ten limituje průměr těla nádoby. Většinou se jedná o 4 otvory. Lze použít i jako pítko, neboť okraj talíře, nebo okrajových pásků je vyšší, než horní hrana otvoru a tak se jedná v podstatě o systém spojených nádob.

Jinou variantou je nahrazení talíře hlubší miskou a tělo nádoby může tvořit různě dlouhý tubus. Lze tak vytvořit zásobník i na dosti velké množství krmiva.

Jiným systémem je krmítko na postavení. Vhodné je umístění takového objektu na hůře dostupné místo. Hojně se používají litinové či kované sloupky. ( Měly by být vysoké cca 120 cm ). Ono spojení děl vzniklých za pomoci ohně je fascinující. Kovářská práce se s hlínou krásně snoubí. Samozřejmě, že lze zhotovit i keramické. Možné je umístění i na různých policích, skalních římsách či ostrůvcích zahradních jezírek.

Ovšem je třeba si zajistit přiměřenou dostupnost. Tento typ nádob se plní snadno, stačí jen odklopit stříšku.

Jiný druh krmítek se sice musí pravidelně plnit, ovšem zase nabízí jiné alternativní využití. Třebas jako lampy.

Lze využít i rozličnějších druhů dekorace. Osobně se rád inspiruji třebas v gotice.

To byl malý technický náhled do části keramických zahradních objektů. Budu rád za všechny připomínky a postřehy, které tento obor posunou k dokonalosti. Budu vděčný za každé rozšíření a předání informací, nejen po webu. Podpoříte tak nejen mou osobní tvorbu, ale doufám, že i řemeslo obecně.
Barva děl je krapet těžko identifikovatelná, neboť záměrem mé tvorby není dělat jednolité, průmyslově bezcharakterní zboží, nýbrž dávám přednost překvapení výkvětu, který umožňuje vysoký žár v peci. Takové povrchy rozvíjejí kreativní pohled na svět a tak předávají, nesou si svým životem i svou jedinečnou energii.

Pokud mám více kusů v nabídce tak není záměrem stejnost, ale jen společnost. Stejně jako i dvojčata mají své odlišné znaky, tak i mé hrnčířské výtvory nebudou nikdy úplně stejné, byť na první pohled hůře postřehnutelné.

Keramiku už vyrábím nějaký ten čásek a přístup k tomuto krásnému řemeslu se vyvíjí nejen u mne. Snažím se při své tvorbě preferovat řemeslná pravidla. Kromě toho, že v první fázi zjišťuju a vyvíjím tvar, tak aby lahodil mému oku, ale i splňoval nároky na co možná nejlepší užívání. Snažím se dostat co možná nejvíce z toho, co silikátové materiály nabízí.

  Spoustu dalších informací z mé tvorby jsem popsal ve své knize Keramika .

Včetně postupu výroby, třebas krmítek či konvic.

http://www.artkeramika.cz/clanek-462-krmitka.html

http://www.artkeramika.cz/clanek-787-spravna-konvice.html

http://www.artkeramika.cz/clanek-1035-zhong-gaiwan-ci-slivacek-konvice-chudych.html

http://www.artkeramika.cz/clanek-612-cajove-nadobi.html

http://www.artkeramika.cz/clanek-846-bonsaiova-miska.html

Pokud jste se inspirovali, tak potřebné propriety na výrobu keramiky za nejlepší ceny, pořídíte v našem E-shopu

Stejně tak i spoustu keramiky. Ovšem mnohem víc keramiky naleznete přímo v našem ateliéru na Šmelcovně. 

Navíc tak nákupem podpoříte i existenci a rozvoj tohoto webu.

Napsat komentář

20 − 15 =

Close Menu
×
×

Cart