Oxidace versus redukce v keramickém procesu

Redukční pálení jako by bylo u nás zahaleno nějakým mýtem. Ovšem není to tak šílené jak se povídá. Není to ani tak nedostupné, jak se (u nás) často tvrdívá….

Pravdou je, že informovanost v našich končinách dosti kolísá. Tedy především její kvalita. Přesto se o redukční pálení keramiky zajímá stále více lidí. ( dosti i díky informacím na našem webu, ale především, díky těm cizojazyčným.)

Na ARTkeramice jsme už párkrát diskutovali o některých rozdílech.

http://www.artkeramika.cz/clanek-1262-oxidace-nebo-redukce-odhaleni-keramickych-vypalu.html

Přinesli jsme i nějaké ty receptury vhodné pro redukční prostředí keramického výpalu.

http://www.artkeramika.cz/clanek-1276-keramicka-glazura-artkeramika7-aneb-141a.html

A v neposlední řadě představili mnohá zařízení vhodná pro redukční pálení. Popsali jsme nejen jejich technické parametry, ale dosti často jsme je i prověřili na vlastní kůži, ale i oko. Nejen své, ale i našich stávajících , ba i nových přátel.

Mé zkušenosti s novým raku hořákem z art keramiky

No a nakonec bych neměl opomenout i připomenutí toho, že ve spolupráci s renomovaným výrobcem pecí, společností KITTEC jsme připravili i pec, která byla zhotovena na přání zákazníka. A navíc takový model zařadili do nabídky.

Dodáváme nejen celé pece „na klíč“, ale i jednotlivé komponenty. Hořáky, čidla, čtečky, pláty. Tak se daří testovat, ale i vylepšovat mnohá zařízení. Námi dodávané malé pece se dají provozovat za stejných podmínek , jako například plynový sporák či kotel na PB. Lze tak provést výpal na vysokou teplotu, bezpečně, pohodlně z domova a navíc se u toho v zimě ještě ohřát.

Další obrovskou devizou takovéhoto stylu pálení je nabytí lepších znalostí o výpalu. Člověk musí výpal více sledovat a účastnit se jej, než je tomu u elektriky a výpalu převážně oxidačního. Lze tak ale po nabytí zkušeností provádět mnohem zajímavější kouzla pouhopouhým pálením. Malovat plamenem a vybarvovat prostředím. Veškeré vybavení je použitelné jak pro hobby, tak i pro profesionální nároky na tvorbu. Při větší investici lze vybavení i automatizovat a přiblížit se pohodlí elektrických výpalů.

Jen pro představu z těch nejtriviálnějších.

Na obrázku jsou nádoby vyrobeny ze stejné hmoty a naglazovány stejnou komerční glazurou. 

Vypáleny na stejnou teplotu, Jen ta nádoba s víkem je z Oxidace.

Je na zvážení, jaké zboží chcete tvořit. Osobně se často přikláním k elektrice a různým křivkám a sestavovaným surovinám. Avšak stále častěji si hraju s redukčním pálením, které dokáže hrát zajímavou hru i s použitím jednoduchých surovin. Řekl bych, že vše, co se dokáže vzdálit průmyslovému jednotvaru a blíží se přírodní originalitě, stojí za povšimnutí. A plamen je rozhodně bytostně živý…..

Napsat komentář

3 × one =

×
×

Košík