Pomozte porozumět černé RAKU keramice

Zdravíme přátelé, pomozte… hledáme překladatele ze staré japonštiny, ale napřed trocha historie.

Před několika lety se skupina keramiků začala zajímat o původ dnes velmi rozšířené keramické techniky – Amerického raku. Stopy neomylně zamířily do Země vycházejícího slunce. Ze dvou základních technologických linií starého japonského raku (červené a černé) jsme zahájili výzkum tzv. Kuro raku – černého raku. Pro doplnění a rozvoj samostatné domácí práce byly uspořádány tři specializované odborné semináře zaměřené na řešení mnoha technologických a estetických otázek. Semináře měly formu veřejných experimentů, takže zároveň sloužily k propagaci a popularizaci této jedinečné tradice. Při samotném výzkumu jsme se vydali cestou krajní autenticity, tzn. že se snažíme maximálně a výhradně využívat všech dostupných informací o původní technologii. Neustále však narážíme na informační vakuum, což dále umocňuje těžko překonatelná jazyková bariéra. Díky usilovné práci se podařilo objevit a zakoupit originál knihy z roku 1736 „Tajemství černého a červeného raku“. Později jsme v tokijské knihovně narazili i na přepis téhož dřevorytu z roku 1895.

V knize podvědomě cítíme silný potenciál, nicméně jej nelze využít díky neschopnosti ji přečíst. Od rodilých mluvčích víme, že je text nesrozumitelný i pro dnešního Japonce a přečte jej pouze specialista na starou japonštinu. Obsah příručky je zásadní pro náš další rozvoj, ale zároveň si nechceme nic z toho přisvojovat. Hledáme tedy někoho, kdo by pomohl s překladem do angličtiny s tím, že bychom pak knihu vydali trojjazyčně – vedle anglického a českého překladu bychom přetiskli i nádherné původní dřevoryty.
Toto je vlastně jen jeden z mnoha kroků, který bychom chtěli zrealizovat. Na tento, ale i mnoho dalších projektů bychom chtěli založit skupinu nadšených příznivců, co by rádi trávili nějaký svůj čas kolem keramiky. Pomohli keramiku zviditelnit a zpřístupnit všem zájemcům. Přiučili se od kolegů a naopak se podělili o znalosti své.

Netřeba se ničeho obávat. Každý obor a každá znalost se hodí. Vlastně se hodí každá další přiložená ruka k dílu.

I přesto, že takováto výzva ve Vás může navodit pocity nepříjemné minulosti, nebojte se. Stavíme na pevných základech a vše se snažíme transparentně doložit. Ostatně o většině kroků co jsme učinili se můžete dočíst na webu ARTkeramiky. Snad i dále bude tento web pomáhat v již započaté cestě….

I pouhá zmínka o tomto dění nás posouvá dále.

Děkujeme za vaši energii.

Za tým Černoraku všichni stávající členové…

Napsat komentář

one × four =

Close Menu
×
×

Cart