Šnekům a slimákům vzdorný keramický květník

Schneck Climbing, Schneck climbing Aneb šnekům a slimákům vzdorný květník. Zahrada, to nemusí být jen místo pro rybíz, angrešt, jahody, rajčata a papriky, ale i místo pro rozjímání a odpočinek.

Netvrdím, že v zeleninovém záhonu se nedá odpočívat, tedy přinejmenším duševně ano, ale mám na mysli místo, kde se srdce pomocí očí kochá barvami a tvary a pomocí nosu mnohými vůněmi. Místo, kde si všechny smysly naleznou příjemnou energii, dobijí „baterky“ a komplexně se zregenerují. Takovým místem bývají okrasné zahrady. Ty nemusí být ve striktně řízeném stylu nějaké tradice. Ovšem musí být harmonické. Kliduplné. K tomu mohou kromě samotných rostlin, které jsou natrvalo osety, sloužit i ty donesené. Nejen rostliny, ale i veškeré ostatní doplň ky, včetně obalů na ony rostliny.

 Květináče, mísy, fontány, lampy i žardiniéry musí také vyzařovat pohodovou energii. Zpříjemňovat pohledy a ladit s celkem. Ne z něj vybočovat a rušit, ale harmonizovat. Bohužel v našich krajích to zatím není až tak častým jevem. Učíme se to převážně od dálněvýchodních národů. Pomalu, ale jistě si v tom vytváříme své vlastní a osobité styly. A jelikož jsme lidé koumaví, přemýšlíme i o technických detailech. Někdy se podaří záměr naplnit více a někdy méně. To je holt už život sám. Takovým drobným pokusem je vytvoření zahradní žardiniéry…květníku, který by rostlinu chránil před nájezdem žravých zahradních vetřelců, kterými jsou šneci a slimáci. Princip je v hrubějším povrchu, ke kterému se tak přirozeně nepřisávají a hlavně oblému „převisu“. Věřte, nevěřte, inspiroval jsem se v Adršpachu.

 Na žádný věži s převisem jsem nepotkal slimáka a jediným šnekem jsem byl sám. Nádobu jsem vyladil v zahradních barvách i motivech. Byť může být soliter, tak i nenásilnou součástí celku. Ale to už je na uživateli…..

 40 cm široká a 50 cm vysoká nádoba Vytočena ze šamotové hmoty Dorda, pálena na 1250°C , glazována skořápkovo-vajíčkovou glazurou Ve dně otvory, lze osadit přímo. Celoročně venku, ale klidně i doma. Lze zaslat, ale osobní odběr je vhodnější.

Napsat komentář

two × five =

Close Menu
×
×

Cart