Pw 185 – bílá krycí zirkonová bezolovnatá glazura na keramiku

Glazura Pw 185 ( KTR má 50,2, vhodná je na teploty 1060 – 1160°C )Tyto glazury se hodí jako podkladové nejen pro malbu, ale i jako základ pro bílé zboží.

Nabídku našeho e-shopu jsme rozšířili o bílou glazuru. Vybrali jsme glazuru od českého výrobce: Glazura s.r.o. Roudnice n.L. Glazury řady Pw jsou spolehlivé bílé fritové glazury bez obsahu olova. Jsou zakaleny křemičitanem zirkoničitým zataveným ve fritě, mají vysokou kryvost, dobrý lesk a značnou chemickou odolnost. Jsou určeny k výrobě užitkové keramiky, obkladaček nebo jako přídavná tavící složka do polosurových vysokotavných glazur pro teploty 1150-1250 °C, např. pro sanitární keramiku. Jsou vhodné jako základní glazury pro majoliku a pro následnou dekoraci naglazurními barvami, obtisky, preparáty zlata, platiny a listrovými barvami.

Mají nízkou teplotní roztažnost a tedy malý sklon k trhlinkování. Jsou vhodné pro bíle i barevně se pálící střep s koeficientem délkové teplotní roztažnosti KTR a20-500 °C = 55-75 x 10-7K-1. Pro změnu KTR lze použít P001. (Glazura P 001 91 se používá výhradně jako přídavná glazura pro snížení koeficientu délkové teplotní roztažnosti.)…

Na kratších střepových hmotách může docházet k trhlinkování, na delších střepech se může zase glazura odlupovat.
Vždy je lepší provést testy. Každá várka může být jiná. To platí především pro hmoty na které budeme glazuru aplikovat. Co se týká hmot, je problém znatelnější. Málokterý výrobce dodá informace o KTR. A ještě méně jsou dostupné informace o chemickém, neřku li geologickém složení hmot. Pokud by se nalezl nějaký dobrodinec, který by byl ochoten tyto informace zpracovat a zveřejnit, zajisté by to potěšilo nemálo keramiků.

Glazury lze probarvovat keramickými barvítky do pastelových odstínů, podle požadované intenzity se volí přídavek barvítka 0.5-8 %.
Jsou neomezeně mísitelné s barevnými bezolovnatými glazurami řady Pd. Dodají barvám větší pastelovitost. Ovšem pozor na barevné změny. Neplatí vždy stejné zásady jako při práci se školními vodovkami. Barvami malířskými. Nemusí vždy platit, že po smíchání modré s červenou získáme fialovou. Zde platí i zákony chemie. Takže když neznáme přesné složení prvků, je vždy lepší provést prvně zkoušky. No ono je to lepší vlastně vždycky.

Je možné na ně aplikovat stékavé olovnaté glazury řady G. Lze používat i jiné glazury. Vrchní glazura dostane hlubší světlo a vyšší lesk. Barvy budou mnohem jasnější, než když se glazura aplikuje přímo na střep. Může měnit i strukturu vrchní glazury, neb podglazurní povrch je hladší a maximálně světlý.
Doporučené glazovací techniky: polev, máčení i stříkání.

Balení a skladování
Glazury jsou standardně dodávány v suchém stavu v plechových soudcích s PVC vložkou, v papírových nebo PE sáčcích, podle dodávaného množství. Skladovatelnost suché glazury není časově omezena, je nutné zabránit přístupu vlhkosti, prachu a nečistot. Připravená vodní suspenze by měla být skladována krátkodobě, neboť při výrobě nejsou přidávána žádná konzervační činidla.

Glazura aplikovaná na hrnčířské hmotě Witgert č.10 v slabé a zdvojené vrstvě, pálen na 1080°C/60 minutová výdrž, přežah na 950°C.

Napsat komentář

five × three =

Close Menu
×
×

Cart