Správná keramická konvice

Jednou ze spousty žabomyších válek, se kterými jsem se na poli keramického řemesla setkal, bylo co je správné. Jak to má být ?

Nechci tím pokrytecky zahodit fakta a kvalitu jistého škatulkování, ovšem pravdou zůstává fakt pravdivosti. Slyšel jsem tvrzení, dyť je to kamenina!!! Ano kamenina, zvláště pro zasvěcené, zní jako synonymum kvality. Jenže někdo takto označí zboží jen proto, aby zvýšil jeho prodejní kredit.

Jiný tvrdí, že je to kameninový materiál, ovšem nedodá, že je vypálen jen na málo a tudíž nedosahuje žádoucích kameninových vlastností. A a a takových příkladů by se jistě našlo povícero. Neopomíjeje fakt, že i sama interpretace co je co se v mnohých pramenech liší. A né málo.

Jistota neexistuje.
Buď máte štěstí a nikdo vás nenapálí, nebo máte dostatek informací, které vás alespoň nasměrují. To aby byl k dispozici dostatek informací je úkolem všech keramiků. Ovšem tento fakt si velká spousta neuvědomuje, ba naopak se stává, že raději drží zákazníka v nevědomosti. Naštěstí už jsou ale i hrnčíři, kteří onu záslužnou osvětu dělají. Buď formou workshopů, seminářů či odborněji pojatých výstav.

( Keramické centrum Doupě http://dancak.artkeramika.cz/  http://www.hadrava.net/, http://hrncirna.artkeramika. a dal. ….) mohu vřele doporučit.

Jedná se totiž většinou o hrnčíře, jejichž filosofií je kvalita, řemeslo a v neposlední řadě jistá dávka osobitosti. Každý sám se totiž dokáže za své dílo postavit.

Proto je velmi pravděpodobné, že v jejich sortimentu jsou povětšinou věci kvalitní a odzkoušené. Někdy ovšem třeba umělecký, výtvarný prvek je vytvořen na úkor užitné kvality. Tento aspekt je opět problematickým prvkem při výběru. Kdo totiž neví co hledá, tak může pořídit něco, co až tak nechce. Design a užitek se nemusí vždy plně podporovat! Nechte si poradit od autora či dobrého prodejce či galeristy. Jak se poznají?……?

Takže k věci. Jaká že je ta správná konev? Pro každého jiná ! A to je na tom to nejhezčí. Jak výroba, tak i koupě a samotné užívání, je proces. Rozhodně se nepovažuji za znalce ani čaje ani konví. Ovšem pár konví jsem užil sám, pár jich prodal, pár vyrobil no a čaje i kávy taky trocha popil. A k čemu že jsem došel?

Myslím, že konev je synonymem rozjímání, přátelství, pohody a relaxace. Tudíž už jen pohled na ni by neměl být podceňován. I její povrch by nám měl být příjemný. Hmat je jedním z důležitých smyslů a tak byť si to možná přímo neuvědomujeme, tento smysl vždy pracuje. Při každém nalití šálku.Nejen povrch, ale i tvar ucha je pro společnou komunikaci mezi vámi a konví důležitý. Neméně tvar hubičky, který v neposlední řadě ovlivňuje pohodu nalévání. Tu ovlivňuje i tvar a úhel nalévacího sítka. Nebo i tak malý detail, jakým může být dirka v pokličce, která zamezí tvoření podtlaku a následnému prskání. Umístění a směr dírek sítka a průchod kapaliny do hubičky. To je nepatrné množství detailů, které mohou velmi ovlivnit vaši spokojenost a pohodu.

Další neznámou je velikost.Říká se, že každý nápoj by měl mít svou nádobu. To se dá docílit v čajovně nebo pokud jste ortodoxní vyznavači jen jediného nápoje. Jinak asi nebudete investovat do nesčetné sbírky nádob.
Malé konvičky se hodí na dobré čaje za účelem vychutnávání. Pro rozjímání s přáteli nad „sklenkou dobrého čaje“ tedy spíše „mističkou“, s přáteli. Pro čaje které se vícekrát zalívají.

Pro takové účely se používají i tzv. „slíváčky“ Na jiné čaje se konvičky ani nepoužívají a dělají se přímo v hrnku, misce, gaiwanu či chawanu. V našich končinách ovšem čajový obřad je spíše ojedinělou záležitostí.

Mnohem častěji se jedná o chalupářský styl, kde se uvaří konev čaje, pro celé osazenstvo chalupy. Nebo si uvaříte konev čaje a tu pak „cejbráte“ půl dne. Takové konve jsou už většího obsahu. Nezřídka jsem se setkal i s požadavkem velké konve se sítkem. K mé velké radosti vím, že tyto konve se opravdu užívají a permanentně. Lidé co mají velké rodiny a rádi pijí bilinkové čaje, nepohrdnou ani 6.l konvicí. Pravda, je už pořádně těžká, ale proti gustu….

Osobně nejvíce používám, ale i prodávám konve cca 1,7 L . Nejspíš proto, že rychlovarné konve jsou tohoto objemu a lidé jsou pohodlní stejně jako já a uvítají, že jen jednou uvaří, ale vícekrát si nalejí 🙂

Potom následují konve cca 0,6L , ty užívají v čajovnách, které znám. Čaj vaří do nádoby z které jej přelejí a 0,5 l už v konvi vlastně jen servírují. K takovým konvičkám se dost často používají i „ohříváky“ na čajovou svíčku, které nápoj udržují na určité teplotě.
No a jak to vydíte vy?

Napsat komentář

thirteen + one =

×
×

Košík