Výměna spirál v keramické poklopové peci

Autor: p. přispěvatel

Výměna spirál.

Jako většina lidiček tohoto řemesla, jsem také řešil problém spirál. Ten kdo pálí nad 1200°C ví o čem to je! Spirály prostě vydrží málo. Dohnala mě k tomu vlastně v té době astronomická cena těchto komponentů. V roce 1999 jsem za spirály do pece TE 250 S, od výrobce zaplatil cca. 5.700.- Kč, to jsem ještě byl ochoten dát, ale o pár let později chtěli za stejné spirály 16.500.- Kč. !!!!!, podotýkám, že cena khantalu se nezměnila, snad o pár korun. V současné době cena 9.528.- Kč. Na celou pec cena za drát cca 3.000.- !!! Chce se mi říct „BLBÁ STRATEGIE“ ?????
Tak musely nastoupit zlaté české ručičky. Nebudu popisovat jak jsem k dnešnímu výsledku dospěl, ale hodně jsem se ptal.

Všechny rozměry a míry které tu popisuji jsou do pece – TE 250 S ROHDE!!! Drát Khantal A1 pr. 2 mm, na jednu spirálu 1.050 g, Výkon 5 kW, 21 Amp. Pokud nebudete měřit odpor (to výrobci dělají), tak váha je moc důležitá!!!

Motor s převodovkou do pomala, asi 60 ot. za min. hlazenka kulatina průměr 10 mm. Celej fígl je v tom, že spirála se natočí celá a bez mezer, jeden závit vedle druhého. Na množství a průměr drátu mám vyzkoušený, že bude dlouhá 2,4m !! pochopitelně tak dlouhá musí být i ta hlazenka na kterou se to natáčí. Je na to potřeba dost místa! Začátek drátu zavážu gumou ( se osvědčilo jako nejlepší ) a pak už jen trpělivost a trochu cviku. Do budoucna to ještě určitě vylepším o nějakého „koníka“.

Tohle je stočený polotovar (délka 240cm), spirála má tři patra tak 240cm : 3 = 80cm. Rozměřím teda na tři stejné díly, udělám fikskou značky, šroubovákem na značkách rozdělím ( odehnu od sebe závity ) a může začít přetahovaná.

Jsou k tomu zapotřebí dva!!! Na každé straně toho 80centimetrového kousku se to vezme do kleští ( kombinačky ), a natáhne se na 220 cm. Mám to naznačený na zemi. Potom se už jen narovná přechod mezi patra a spirála je hotová. Tak až sem to trvalo cca. 2 hodiny ve dvou.

Fotky jsem pořizoval pouze mobilem, nebyl čas, bohužel kvalita je dost mizerná, snad to ale stačí pro ilustraci.
Několik prvních výměn jsem dělal stejný systém přichycení jako výrobce, kdo to zkusil, je to hrozný. Další problém starších spirál je, že „lehnou“, poslední třetinu své životnosti, je z nich placka, a moc to nehřeje. Napadlo mě, dát do spirál trubky, stejné jak se používají na zavěšení u komorovek. Je to investice asi 5.000.- Kč na pec, ale vyplatí se.

Naměřil jsem si délku drážek v cihlách, (jde pouze o dva rozměry, 20,5 a 10,5). Spirály točím na desítku tak trubky 8mm, před vkládáním do drážek se trubka spustí do spirály a uloží na svoje místo, je to celkem pohoda. Nedávám tam už ty skobičky !!! Spirála pouze leží v drážce. Snad jen kolem pyrometru, v místě kde jsou trubky volné.
Pochopitelně, chce to trochu cviku.

Spirály nevytečou z drážek, což se mi běžně stávalo.

Jen na závěr ,nemám pocit, že jsem objevil Ameriku. Určitě to už někdo takhle dělá, to točení spirál se dělá skoro stejně i u výrobců, mají pouze lepší nástroje. NENÍ TO ŽÁDNÉ FUŠOVÁNÍ!!! Mám to ověřeno desetiletou praxí. Dle legislativy je nutno na pec dělat pravidelné revize, vlastně na každý el. spotřebič v dílně! Určitě víme.

Tak ať vám to všem pálí

Tento příspěvek má 2 komentářů

  1. Tomáš Macek

    Kanthal není běžně požadované železářské zboží, ale třebas Propec ho prodává a nebo Artik

Napsat komentář

five × one =

×
×

Košík