Vytloukaná Mísa

 Pomocí vytloukání hlíny, se dají tvořit všelijaké předměty. V některých kulturách, se tak vytvářejí až dokonalé nádoby. Například v africe, pomocí vytloukání hlíny do díry v zemi, vytvářejí i džbány. Pro snadnější manipulaci, hlavně co se týká přilepování materiálu, se mezi pomyslnou formu a hlínu, vhazují různé materiály. Třeba plevy. Ovšem lze použít i písek, popel, trávu…..Kromě onoho nepřilepování, má tato operace i využití dekorační. Onen materiál se do hlíny obtiskne, čímž vytvoří strukturální dekoraci. Podobným způsobem se dá hlína natloukat, či vtloukat i do forem. Takové formy, pokud už mají požadovaný reliéf, je potřeba ošetřit proti přilepení hlíny, jiným způsobem. Volí se většinou mastnota, nebo vosk. Jako forma, pro vytvoření nějakého objektu, se dá použít cokoli. Třeba jako je tato mísa na obrázku.

 Na vtloukání se používá různých nástrojů. Počínaje různými paličkami a dřevěnými tlouky, až po pískové koule.

 Takové nástroje mohou samy o sobě, tvořit všelijaké reliéfy. Pískové koule se velmi dobře přizpůsobují povrchu i tvaru a tak vytváří opticky jednotný povrch.

 Jejich zajímavosti napomáhají i obaly z různě strukturovaných materiálů. Taková koule se dá vytvořit tředa ze starých punčocháčů a písku. Jednoduše naplníme šlapku tohoto oděvu pískem, přetočíme a převlečeme. Můžeme převléci i vícekrát, čímž zvýrazníme textilní povrch. Takto vytvořeným balónkem potom vtloukáme hlínu do formy. Na takovýto nástroj se hlína nenalepuje! Po výpalu je nádoba mnohem menší než forma.

 Hlínu je třeba vtloukat od středu do stran. Vhodné je formu dát na kruh a pomalu točit. Usnadní to udržování rovnoměrnosti hmoty.

Pro výpal múžeme nádobu podložit a přiglazovat nožičky. V konečné fázi podlepíme filcem, aby hrubá struktura nedřela nábytek.

Napsat komentář

two × 3 =

×
×

Košík