Živly do keramiky

Keramika je řemeslem, jež by se bez komunikace s živly neobešla. Je s nimi spojena pevněji, než všechny víry světa.

Živly jsou krásné a neopakovatelné. 1000 X udělají tu samou věc, ale pokaždé má maličko jiný výraz. Někdy maličko, jindy moc až neuvěřitelně… Živly jsou mistry abstrakce.

Avšak existuje něco, co jim dává konkrétní podobu. Propůjčuje jim alespoň na chvíli špetku přesnosti. Hmatatelnost pojmenovanosti. Je to jejich jméno, jejich označení. Malá iluze uchopitelnosti. Té uchopitelnosti, která je pro člověka tak žádoucí.

Jediný okamžik nadvlády. Ovšem dosti potřebný. Nejen pro výtvarníka. Rozhodně pro učedníka.

Každý keramik začíná po krůčcích objevovat svět živlů. Snad všichni jsme si hráli s blátem a ráchali se v kalužích. Tedy zem i vodu jsme hmatatelně poznali. Potom jsme se usušili, aniž bychom za to větru poděkovali. Možná jsme si jej ani neuvědomili. Přesto jsme zažili kontakt se vzduchem. Zažíváme jej stále, neb bez dechu by nás nebylo.

Voda a vzduch jsou v podstatě součástí nás samotných. Ale nemohli bychom být ani bez země. Ovšem ani bez posledního z těchto elementů, na který si raději moc nesahejte.

Tím posledním je oheň. Tento démon je i v keramice až na posledním místě. Ale ne svou důležitostí, nýbrž posloupností. Je to mistr. Přichází poslední, stejně jak až ke konci snažení dojde poslední čas, kdy se veškerá snaha zúročí. Nejspíš cesta k mistrovství…..

Abychom v Rélyéfu přispěli alespoň malým dílem ke zhmotnění našeho povědomí o živlech, připravili jsme hned dvě varianty, jak si ony démony graficky označit.

Věříme, že tato razidla Vám přinesou radost a další posun v hravé tvorbě.

Najdete je v shopu: 

https://www.relyef.cz/symboly-ctyr-elementu-no-1

https://www.relyef.cz/symboly-ctyr-elementu-no-2

Napsat komentář

15 − eight =

×
×

Košík