Miska, cech & keramika

znaky

Misky nejen na čaj….

Misky dělám rád. Těma na čaj, především ten obřadní, jsem se nechal unést.

chawany a rélyéf

Je to velmi zajímavá disciplína. Ovšem snažím se na ně dívat spíše koncepčně, jako řemeslník, než čajový mistr. Přesto se jeho rad nemohu nabažit.

tee rélyéf znak

Velká část technik výroby misek se dá užít i při tvorbě jiných nádob. Nebo i produktů obecně.

Podobně je tomu i s razítky. Na akce Černoraku jsme v Rélyéfu nachystali sadu japonských cechovních znaků. Chtěli jsme tak víc připomenout, či složit poctu řemeslu.

Sada cechovních znaků
https://www.relyef.cz/japonske-cechovni-symboly

Cechy byly dříve silně spjaty s řemeslem. A v Japonsku nejinak. Ba spíš i více, než si u nás dovedeme představit. Kor má generace ovlivněná normalismem.

cechy a misky

V sadě máme pár znaků, ale některé mi nějak přirostly k srdci. Hlavně znak kleští mi evokuje spojení s RAKU keramikou. Ale i jiné. Nacházím v nich spojení se spoustou jiných činností. Jako znak netopýrů a mého oblíbeného moravského krasu. A nebo květina, spojení se zahradnictvím, v němž často i pálíme a nebo děláme nádoby nejen pro bonsaie či na víno. Kladiva mi připomínají práci kolem staveb pecí. Tu poslední opět v létě zažehneme.

netopýr, znak rélyéf

Tímto bych Vám chtěl ukázat tuto sadu, která má snad jako mnoho dalších přesah. Jen nevím, jestli dosti čitelný pro českého keramika.

kuro raku a rélyéf
raku kleště a relyef
cechy a kleště a relyef
chawany & znaky
znaky a chawany a rélyéfy
červené raku a rélyéf

Napsat komentář

seven + 8 =

×
×

Košík