Rozhovor o keramickém řemesle s Tomášem Mackem

Autor: p. přispivatel

Rozhovor pro časopis keramický zpravodaj silis se zakladatelem webu ARTkeramika.cz.

Řada z nás zná pana Macka jako zkušeného a talentovaného keramika. Je obecně známo, že provozuje i internetové stránky www.artkeramika.cz. Někteří take slyšeli, že se občas vyskytuje ve vyšších nadmořských výškách, když se věnuje horolezectví. To a možná i další nás vedlo k otázkám. A protože p. Macek byl ochotný odpovídat, nabízíme rozhovor. Především však mluvme o keramice, protože za těch cca 20 let s keramikou jistě poznal mnoho kolegů, mnoho zájemců a fandů a také mnoho těch, kteří nabízejí to, co keramik může potřebovat.

***************************************************

Redakce: Kdy jste se začal zajímat o keramiku a proč jste se rozhodl s ní spojit svoji profesní dráhu?

V minulém tisíciletí. Kolem roku 1989 jsem začal pomáhat budoucí manželce s pomocnými pracemi v dílně a s logistikou. Od roku 1995 jsme si zařídili svou dílnu a keramice jsem se začal věnovat „24 hodin denně 8 dní v týdnu“. S malými odskoky pro dobití baterek až dodnes.

Jak se vyvíjí společenství keramiků – tedy kolik a jaká je úroveň nováčků, kolika „profesních let“ se keramik dožívá, jak se projevuje mezi keramiky stav školství, případně kde berou mladí průpravu?

To je otázka spíše pro diskusní forum, než pro jednotlivce. Myslím, že ta situace se nijak rapidně nemění. Je pár opravdu dobrých, šikovných a talentovaných tvůrců, kteří se zuby nehty drží toho, co chtějí tvořit. Někdo spíše dělá pár kousků pro radost svou a svého nejbližšího okolí a zbytek podřizuje zajištění chlebodárných prostředků. Jiní se živí v jiných oborech a keramikou se už jen baví. Znám takové, co léta dělají stále to stejné, ale i takové, co neustále hledají nové směry. Znám keramiky co umí a je jim sotva 20 let, ale i ty, co na své 80tiny už jen vzpomínají a očekávají ty opravdový kulatiny. A úžasné mi připadá, že i ti starší mají stále zájem se učit a posouvat hranice řemesla dále. Osobně znám mnohem více těch, co ke keramice přišli z jiných oborů a hodně se učili samostudiem a pak cestováním a sdílením s kolegy z oboru. Možná je to dáno i tím, že být studiovým keramikem není zrovna o blahobytu. Pro to se těžko někdo jen tak v mládí rozhodne. Spíše to člověka až tak nějak s určitými zkušenostmi pohltí. Bohužel se nedá mluvit o nějakém masovém zájmu o kvalitní keramiku.

Ať už po stránce estetiky nebo technologie. To ocení jen malá skupina nadšenců. Větší část společnosti dá přednost levnější, strojové produkci. Momentální trendy investic si musí teprve cestu k řemeslnému zboží, přírodní kráse a autorské jedinečnosti najít. Máme ještě hodně co dohánět i k mnohdy s posměchem uváděným korejcům či jiným východním národům. Neřku-li Japoncům, jejichž vztah ke keramice je snad vrozený.

Množí se keramické trhy. Jak je vidíte Vy, případně i ostatní keramici a k čemu keramikům především slouží?

Je to místo, kde se dobře prodává, kde se setkáte s přáteli, proberete všechno nové vč. technických novinek. No já osobně trhy moc nevyhledávám a mám k nim stále odtažitější vztah. Na jednu stranu je velmi dobré mít přímý kontakt se zákazníkem a mít přímou reakci na naši práci. Ovšem tu má zákazník i přímo pokud navštíví ateliér. A mnohem intenzivnější.
Za těch pár let s keramikou, se mi už podařilo takovou cestičku k nám vydláždit. Líbí se mi více i nabídka přes web. Náročný zákazník chce totiž spousty informací, které mu může poskytnout jen znalý člověk. To bohužel většinou nejsou prodavači a obchodníci. Díky tomu se tento segment trhu skoro už úplně vytratil z většiny našich měst.

Takže zákazníci co nechtějí cestovat po jednotlivých studiích a ateliérech, nemají mnoho jiných možností, než právě nějaký takový trh navštívit. Výhodou je zajisté to, že vidí spoustu zboží a mohou si na ně šáhnout. Na druhou stranu větší část těch autorů, co tvoří to nejkvalitnější zboží, po trzích moc nejezdí. Nemají na to čas. Takže využijí jeden až dva trhy ročně, pro nějakou tu prezentaci a reklamu a dále se věnují spíše své tvorbě a propagaci nejvýhodnější, kterou je samozřejmě internet. I na to je ale potřeba vědět jak. Na malých trzích se dá prodat spousta zboží i té nižší jakosti. Jsou to rychlý prachy. Ale obecně je to spíše o pobavení lidí, než o kvalitě a hloubce výtvarného řemesla. Jde o druh sortimentu. Něco naopak na trh i z historického hlediska patří. Jde o to, co kdo chce a hledá.
Bohužel u nás se keramika moc nerozlišuje, což je pro ni velká škoda.

Malé snahy o její bližší rozpoznatelnost se objevují na těch největších keramických trzích jako je Beroun a Kunštát. Každopádně ty větší trhy jsou dobrým místem se s kolegy do roka potkat, pozdravit i pochlubit. Ovšem co se technologií týče, tak ty se probíraj spíše na workshopech, kurzech a na ARTkeramice na netu.

Aby keramik – živnostník mohl existovat, musí své výrobky prodávat. Jaký je stav na trhu, vč. kvality nabízeného zboží (materiály, design), konkurence atd.

Keramiků je spousta. Nabídka velmi převyšuje poptávku. Ovšem kvalitního zboží se najde už mnohem méně. Nejde o to, že mnozí keramiku nevystudovali na školách, ale že nemají potřebu dělat kvalitu. Po té totiž není až tak ve velké míře poptávka. Zatím je důležitější cena. Bohužel ne poměr cena/kvalita, ale jen cena/kus. Kvalitní keramiku dělají lidé ze svého vnitřního přesvědčení a své zákazníky si většinou pěstují. Stejně jako pěstitelé vzácných plodin. I z toho důvodu se mnohý keramik uchýlil až do sféry hobby. Tedy do vedlejšího pracovního poměru. Často z hlavní práce dotuje svou tvorbu. Těch, co se živí jen kvalitní studiovou keramikou si myslím docela ubývá. Naopak těch, co si něco, někde, nějak vyrobí a pak to nabízejí, přibývá. Bohužel většinou zákazník nedokáže posoudit rozdíl v kvalitě, ale hodnotí jen pohledový vjem. O designu bych snad raději ani nemluvil. Jednak máme každý svou vlastní představu a cit, no a z toho vyplývající nároky. Znovu a znovu je to jen o informacích a emocích. Ty si musíme hledat. Ať už kupujeme dům, auto nebo konvičku, ze které si denně budeme nalévat čaj a dotýkat se jí vlastní rukou, či pozorovat ji vlastním okem. Vždyť nejen v čem bydlíme, jezdíme, či jak se oblékáme, ovlivňuje náš život. Jeho kvalita a naše image je odvislá i od toho, čím se obklopujeme.

Teprve až jsem si uvědomil, že nechci stejné, ale své, se mi začalo lépe dařit. Od té doby nemám konkurenty a mnozí skvělí keramici jsou mými přáteli.

https://www.artkeramika.cz/e-shop/

Provozujete internetové stránky www.artkeramika.cz. Komu slouží a proč se jim tak usilovně věnujete? Kolik času denně – např. na příspěvky návštěvníků stránek reagujete téměř okamžitě, aktualizujete nabídku firem, aktualizujete kalendář atd.

No ARTkeramika je takové mé dítě. Neustále mne zlobí, stojí fůru peněz, ale nějak se ho nedovedu zříct. Původně jsem si vytvořil svou vlastní prezentaci. Ovšem záhy mi došlo, že je to opět jen kapka vody v oceánu. Pak se to nějak sešlo s životními a rodinnými problémy a já měl obrovskou potřebu pomáhat. Jelikož jsem se pohyboval v keramice, tak jsem tu energii soustředil právě tam. Chtěl jsem přispět svým dílem k posílení hodnoty hrnčířské a studiové keramiky v obecném povědomí a také usnadnit keramikům život. Když jsem začínal, nebyly pro samouky skoro žádné dostupné informace, tak jsem se to rozhodl změnit. Mnozí dobří keramici, které jsem obdivoval, nedokázali prodat svá díla, tak I jim jsem chtěl pomoci. Prostě usnadnit práci. Dopomoci drobným ateliérovým tvůrcům konkurovat na trhu a zákazníkům usnadnit rozhodování při hledání toho svého kousku. Bohužel česká povaha tomuto záměru moc nepřála a tak z části I kvůli obecné nedůvěře v podobné projekty se nezapojilo do dění dostatek příznivců (podobné weby nevydržely). Po překonání nějakých úskalí a drobné odluce od hlíny jsem web předělal a také vydal knihu pro začínající keramiky. Web se pomaličku rozrůstá a stává se tak studnicí informací především pro začátečníky. Ovšem i zkušenější keramik tam někdy může nalézt nějaké to ponaučení. Začal jsem spolupracovat s výrobci potřeb pro keramiky a tak snad i usnadnil pořízení a vybavení dílen mnohým keramikům. Ať už začínajícím, nebo obnovujícím svůj strojní a materiálový park. Nabídky jsou v cenách dodavatelů a tak by mělo být nakupování na ARTkeramice přínosné pro zákazníky a zpětně I pro web. Vše je veřejné. Takže I diskuse o dostupném vybavení je otevřena názorům jak těch spokojených, tak i těch z druhého břehu. Jako internetový prodejce jsme dosti na očích a tak I pro dodavatele vhodný způsob reklamy. Díky denním korekcím a úpravám jsme, troufám si říci nejznámější a nejnavštěvovanější keramické medium. Dle posledních ohlasů se už I ona nedůvěra pomalu mění na zájem. Ono v podstatě 10 let fungování není v českých oborových portálech nejběžnější. Mnozí zjistili, že vlastní prezentace něco stojí. Navíc přes vložené prostředky velmi těžko konkuruje. Artkeramika má přes 1000 jedinečných článků z oboru a nové stále přibývají. Spolupracuje s více subjekty z oboru. To se těžko dohání. Je dobré nechat dělat vše odborníky. Sám jsem už skončil s bojem v HTML kodu a raději sedím za kruhem, u pece a nebo s přáteli. Web je postaven, soběstačný a bude se vyvíjet I nadále podle zájmu návštěvníků I jeho tvůrců. Web má otevřeny dveře pro všechny, co chtějí keramiku posunout
dále.

Keramika a internet – jak to jde dohromady a jaká je vůbec “internetová gramotnost” mezi keramiky?

Opět těžké objektivní hodnocení, ale řekl bych, že keramici jsou většinou úplně normální lidé.

Bohužel mnozí by potřebovali jakožto živnostníci využívat jeho možnosti účelněji. Toho ale sami nemohou dosáhnout, neb tak dynamicky se rozvíjející, mladý obor se těžko stíhá. Držet krok je velmi náročné. Nejen finančně, intelektově, ale dosti I časově.

Osobně mám pocit, že jsem zvolil správnou cestu a společný portál má vyšší účinnost, než samotné stránky pod vlastní doménou.

Lidé hojně užívají I sociální sítě, ale je to opět o čase.

Navíc bych měl pochybnost, ohledně přehlcení a překotností informací v pohledu delšího časového horizontu. Promyšlené mi přijdou zdvojené prezentace a domény 2 úrovně, ovšem v hlavním pořadí, jak to pojali Mirka s Petrem

Na Vašich internetových stránkách lze najít odkaz na Doupě o.p.s. Proč tomuto sdružení poskytujete tak velký prostor?

Protože to jsou lidé, co keramiku posouvají dál. Přináší a poskytují spousty kvalitních informací. To co a jak dělají je inspirativní a pro keramiku obecně si myslím přínosné. Navíc jejich kurzy jsou založeny na kvalitě. Na poskytování a předávání kvalitních informací. Přináší do české keramiky jistý díl otevřenosti a sdílnosti. Navíc pochopili přínos společného webu, a na ARTkeramice mají i svou osobní prezentaci, jak už jsem zmiňoval. Jejich následovníci a žáci se pomalu začínají vyvíjet v samostatné keramické osobnosti a profilovat se. To dává nový pohled na mistrovství versus tovaryšství a na otázky kopírování. Osobně jsem pro zboření mýtů a pověr, nemám čas a sílu ni energii na slovíčkaření a handrkování co kdo okopíroval. Sám jsem měnil svůj pohled na tvorbu mnohokrát, ale ne proto, že mne začali kopírovat či být lepší???, ale že jsem chtěl jít dál. Mistři jsou od ukazování cesty a tvoření met. Žáci je následují a překonávají, až se sami stanou mistry. Řekl bych, že to je princip evoluce a je zbytečné se snažit znásilnit přírodu. Lepší je se snažit být sám lepší. Taková trocha filosofie, ale I ta ke mě a potažmo Artkeramice patří. Takže společně zviditelňujeme keramiku a o to jde.
(Necháváme nasát vůni a nahlédnout pod pokličku, aby byla vidět cesta, příběh I výsledek. Rozhodnutí je ponecháno jedinečnosti.)

Kdy jste v sobě nalezl vztah k horám, jak je tam nahoře a jaká keramika se pod horami dělá?

No Já nejsem žádný velký horolezec. Lezu od 10 let, ale spíše po kamenech a skalách. Keramika je spíše o lidech, takže v těch horách a skalách má tak trochu blíže k té přírodě. Je většinou jednodušší a čistší, méně komplikovaná, stejně jako ti lidé, co jsou více v té přírodní harmonii. To je asi ten důvod, proč rád trávím čas v lese a na skále. Povrchy a tvary skal jsou nekonečnou inspirací pro keramiku. No a jakou znáte lepší alibistickou výmluvu, že musíte jet do skal, než že potřebujete nasbírat materiál pro keramiku 🙂 Přeji všem, ať se kruh točí a pec má dobrý tah. No a komíny pecí někdy vyměnit za komíny v Adršpachu, alespoň na kouknutí, doporučuju taky všem.

Související informace od silisu:

http://www.artkeramika.cz/clanek-1440-keramicky-casopis.html

Je zveřejněno se souhlasem vydavatele Sillikátového svazu.

Napsat komentář

one + 1 =

×
×

Košík